Kimlik Bildirmeme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:59

Kimlik Bildirmeme Cezası

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 40. maddesinde 2 alt madde halinde kimlik bildirmeme cezası tanımlanmıştır. İlgili kanunun bu maddeleri zabıtaları ilgilendiren hükümler olduğu için yerel yönetim cezaları arasında yer almaktadır. Kanun ihlali yaptığı belirlenen bu kişilere para cezası ve gözaltı gerektiğinde tutuklama cezası verilebilmektedir.

Kimlik Bildirmeme Cezası Gerektiren Durumlar

Kabahatler Kanunu’nun 40. maddesi belediye ve zabıtları ilgilendirilmekte ve her iki bende uygun olarak kişilere kimlik bildirmeme cezası verilmektedir.
Madde 40/1: Kamu görevlilerinin içinde bulunduğu görev icabı kişilere kimlik ve adres bilgileri sorması durumunda kimliğini bildirmeyen veya yalan bildirimde bulunanlar cezalandırılmaktadır.
Madde 40/2: Yapılan soruşturmalarda kişilerin kimliğinin belirlenememesi, kişinin kimlik bilgilerini vermekte güçlük çıkarması, açıklama yapmaması veya yanlış beyanda bulunması durumunda kimlik tespiti gerçekleşinceye kadar cezalandırılmaktadır.

Kimlik Bildirmeme Cezası Ne Kadar?

Kimlik bildirmeme cezası 40. maddenin hangi bendine göre ceza alındığına göre değişmektedir. Eğer madde 40/1’e göre işlem yapıldıysa idari para cezası verilmektedir. Cezanın miktarı 2018 yılında 124 TL olarak belirlenmiştir. Eğer kişi madde 40/2’ye dayandırılarak ceza verildiyse kimlik belirleninceye kadar gözaltına alınmakta, gerekli durumlarda Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre tutuklanabilmektedir. Tutuklama ve gözaltı kararlarının uygulama süresi kimlik belirlenene kadar olup eğer kişinin cezayı gerektirecek başka bir durumu yoksa salıverilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir