Kimlik Bildirmeme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:59

Kimlik Bildirmeme Cezası

5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 40. maddesinde 2 alt madde halinde kimlik bildirmeme cezası tanımlanmıştır. İlgili kanunun bu maddeleri zabıtaları ilgilendiren hükümler olduğu için yerel yönetim cezaları arasında yer almaktadır. Kanun ihlali yaptığı belirlenen bu kişilere para cezası ve gözaltı gerektiğinde tutuklama cezası verilebilmektedir.

Kimlik Bildirmeme Cezası Gerektiren Durumlar

Kabahatler Kanunu’nun 40. maddesi belediye ve zabıtları ilgilendirilmekte ve her iki bende uygun olarak kişilere kimlik bildirmeme cezası verilmektedir.
Madde 40/1: Kamu görevlilerinin içinde bulunduğu görev icabı kişilere kimlik ve adres bilgileri sorması durumunda kimliğini bildirmeyen veya yalan bildirimde bulunanlar cezalandırılmaktadır.
Madde 40/2: Yapılan soruşturmalarda kişilerin kimliğinin belirlenememesi, kişinin kimlik bilgilerini vermekte güçlük çıkarması, açıklama yapmaması veya yanlış beyanda bulunması durumunda kimlik tespiti gerçekleşinceye kadar cezalandırılmaktadır.

Kimlik Bildirmeme Cezası Ne Kadar?

Kimlik bildirmeme cezası 40. maddenin hangi bendine göre ceza alındığına göre değişmektedir. Eğer madde 40/1’e göre işlem yapıldıysa idari para cezası verilmektedir. Cezanın miktarı 2018 yılında 124 TL olarak belirlenmiştir. Eğer kişi madde 40/2’ye dayandırılarak ceza verildiyse kimlik belirleninceye kadar gözaltına alınmakta, gerekli durumlarda Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre tutuklanabilmektedir. Tutuklama ve gözaltı kararlarının uygulama süresi kimlik belirlenene kadar olup eğer kişinin cezayı gerektirecek başka bir durumu yoksa salıverilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)