Yolcu Beraberinde Getirilen Kaçak Eşya Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:36

Yolcu Beraberinde Getirilen Kaçak Eşya Cezası

Yurtdışından herhangi bir eşya getirilmek istendiğinde bu eşyaların kaçak sayılmaması için gümrük işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Kişisel ve hediyelik eşya olarak alınan eşyalar gümrük işlemlerine tabi olmayıp doğrudan geçirilmektedir. Ancak bu eşyaların fazla sayıda alınarak satılmak üzere ülkeye getirilmesi, yolcunun eşyaları arasına saklanarak gümrüksüz geçirilmesi yasaktır. Bu nedenle bu kişilere yolcu beraberinde getirilen kaçak eşya cezası kesilmektedir.

Yolcu Beraberinde Kaçak Getirilen Eşyaların Cezası Ne Kadar?

Kaçakçılıkla mücadele kanunu kapsamında eşyaları arasında kaçak eşya getirenlere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Eşyaları arasındaki eşyaların aramalarda bulunması, ancak bu eşyaları kişisel eşyasıymış gibi gösterenler ve gümrük işlemi yaptırmayanlar tespit edildiğinde bu kişilere gümrük bedelleri ve vergileri iki kat olarak tahsil edilmektedir. Eşyaya ise dokunulmamakta sahibine aramanın ardından teslim edilmektedir. Eğer gümrükten kaçırma amacıyla kaçak eşya eşyalar arasına gizlenmiş halde bulunursa yine eşya sahibine teslim edilmekle birlikte bu kez vergilerin üç katı ücret talep edilmektedir. Yolcu beraberinde getirilen kaçak eşya cezası alan kişilerin bu cezalı vergileri ödemesi sağlandıktan sonra eşyası teslim edilmekte olup aksi takdirde eşya gümrüğe terk edilmiş farz edilmektedir. Eğer getirilen eşya ülkeye getirilmesi yasak ürünler içinde yer alıyorsa bu kez doğrudan gümrüğe terk edilmiş sayılmakta, eşya kesinlikle teslim edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)