Sigara veya Alkol Kaçaklığı Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:36

Sigara veya Alkol Kaçaklığı Cezası

Sigara, tütün mamulleri, alkol gibi maddelerin gümrük işlemleri yapılmadan hukuksuz bir şekilde ülkeye sokulmasına ya da ülkeden ihraç edilmesine sigara veya alkol kaçakçılığı suçu denilmektedir. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında bu suçu işleyenlere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Sigara veya alkol kaçakçılığı cezası almamak için bazı kişiler ürünleri kendi kullanmak amacıyla getirdiğini söyleyebilmektedir. Bu durumda suçun dikkate alınan unsurları arasında getirilen malın miktarı da girmektedir. 20 kartonu aşan sigaralar cezaya tabi tutulmakta, çünkü bu miktar sadece satılmak için getirildiği izlenimi uyandırmaktadır.

Sigara veya Alkol Kaçakçılığı Cezası Nedir?

Sigara veya alkol kaçakçılığı cezası 3 ila 10 yıla kadar hapis, 20 bin güne ek olarak adli para cezası şeklinde uygulanmaktadır. Ayrıca bazı fiillerde bu ceza belli bir oranda arttırılmaktadır. Genellikle kaçak sigara ve alkol gümrük kapılarından sokulduysa hapis cezası en düşükten verilip para cezası oranı arttırılmaktadır. Eğer kişi hileli ve aldatıcı durumlarla alkol veya sigarayı gümrüksüz ülkeye sokuyorsa hapis cezası 4-10 yıl şeklinde uygulanmaktadır. Eğer çok yüklü miktarda yani parasal değeri çok yüksek olacak şekilde kaçakçılık yapıldıysa verilen cezalar yarım ila 1 kat arasında artırıma uğramaktadır. Kaçakçılık gerçekleşmedi teşebbüs halinde kaldıysa cezaya belirli bir oranda indirim yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)