Kaçak Telefon Getirme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:36

Kaçak Telefon Getirme Cezası

Yurtdışında bazı markaların telefonları daha ucuza satın alınabilmektedir. Bu nedenle çoğu kişi ülkeye telefon getirerek ülkemizde kullanımını sağlamaktadır. Ancak bu telefonların gümrük işlemleri yapılmadan ülkeye kişisel eşya şeklinde sokulması sayısal olarak sınırlandırılmakta, 1 tane telefondan fazlasının ülkeye getirilmesi yasaklanmaktadır. Bu yasaya uymayıp kendi kullanımından fazla telefon getirenlere kaçak telefon getirme cezası uygulanmaktadır. Son yapılan düzenlemelere göre telefon kaçak yolla bir şekilde ülkeye getirilmiş olsa dahi kullanımı engellenmektedir.

Kaçak Telefon Getirmenin Cezası Nedir?

Yurtdışından getirilen kaçak malların ülkemizde satışının önüne geçilmek üzere yapılan yasal düzenlemeyle telefonların ülkede kullanıma açılabilmesi için IMEI numarasının BTK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde telefonlar kullanıma açılmamaktadır. IMEI kodunun aynı kişiye ait olarak iki ve daha fazla sayıda bildirilmesiyle de anında vergilendirme yapılmaktadır. Yani gümrük işlemleri yapılmasa dahi vergi ödemekten bu sayede kurtulmak mümkün olmamaktadır. Kaçak telefon getirmenin cezası ise telefonun gümrükte kendi kişisel eşyası olarak gösterilmeye çalışılması ya da eşyaların arasına saklandığının tespit edilmesiyle verilmektedir. Tespitin ardından kişinin eşyasına el koyulmakta ve gümrük vergisi 2 katı şeklinde ödendikten sonra telefon kişiye geri verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)