Kaçak Telefon Getirme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:36

Kaçak Telefon Getirme Cezası

Yurtdışında bazı markaların telefonları daha ucuza satın alınabilmektedir. Bu nedenle çoğu kişi ülkeye telefon getirerek ülkemizde kullanımını sağlamaktadır. Ancak bu telefonların gümrük işlemleri yapılmadan ülkeye kişisel eşya şeklinde sokulması sayısal olarak sınırlandırılmakta, 1 tane telefondan fazlasının ülkeye getirilmesi yasaklanmaktadır. Bu yasaya uymayıp kendi kullanımından fazla telefon getirenlere kaçak telefon getirme cezası uygulanmaktadır. Son yapılan düzenlemelere göre telefon kaçak yolla bir şekilde ülkeye getirilmiş olsa dahi kullanımı engellenmektedir.

Kaçak Telefon Getirmenin Cezası Nedir?

Yurtdışından getirilen kaçak malların ülkemizde satışının önüne geçilmek üzere yapılan yasal düzenlemeyle telefonların ülkede kullanıma açılabilmesi için IMEI numarasının BTK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde telefonlar kullanıma açılmamaktadır. IMEI kodunun aynı kişiye ait olarak iki ve daha fazla sayıda bildirilmesiyle de anında vergilendirme yapılmaktadır. Yani gümrük işlemleri yapılmasa dahi vergi ödemekten bu sayede kurtulmak mümkün olmamaktadır. Kaçak telefon getirmenin cezası ise telefonun gümrükte kendi kişisel eşyası olarak gösterilmeye çalışılması ya da eşyaların arasına saklandığının tespit edilmesiyle verilmektedir. Tespitin ardından kişinin eşyasına el koyulmakta ve gümrük vergisi 2 katı şeklinde ödendikten sonra telefon kişiye geri verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)