İmar Kirliliğine Neden Olma Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:31

İmar Kirliliğine Neden Olma Cezası

İmar kirliliği TCK’nın 184’üncü maddesinde tanımlanmış bir suçtur. Bu nedenle yaptırımları da oldukça ağır olmaktadır. Özel imar rejimi ya da belediye sınırları içindeki alanlarda hukuki kurallara aykırı şekilde bina yapılması, bu binaların kullanılması ve inşaat yapılmasına müsaade edilmesi durumunda imar kirliliği suçu işleme gerekçesiyle imar kirliliğine neden olma cezası uygulanmaktadır. Suçun unsurlarını yapı ruhsatı alınmadan ya da bu ruhsata aykırı olarak inşaat yapılması, aykırı yapılmış inşaata elektrik, su gibi hizmetlerin verilmesine müsaade etmek oluşturmaktadır.

İmar Kirliliğine Neden Olması Ceza Yaptırımı

Resen kovuşturulan kamu davası olarak açılan bir suç olması nedeniyle şikâyete bağlı bir durum söz konusu değildir. Yapılan kontrollerle suç işlendiği ortaya çıkmakta, etraftan yapılan mağduriyet şikâyetleri dikkate alınmamaktadır. İmar kirliliğine neden olma cezası 1 ila 5 yıl arasında hapis cezası şeklinde uygulanmaktadır. Ayrıca bir para cezası verilmemekle birlikte CMK hükümleri uygun olduğu takdirde hapis cezası para cezasına çevrilebilmektedir. İmar kirliliğine neden olma suçundan ceza alanların yaptıkları yapıya ruhsat almaları ya da binanın ruhsata uygun hale getirilmesini sağlamaları durumunda etkin pişmanlık hükümleri gereğince ceza ortadan kaldırılmakta ve dava düşürülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)