Hazine Arazisi Üzerine İnşaat Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:32

Hazine Arazisi Üzerine İnşaat Cezası

Belediyelere ve devlete ait olan arazilere hazine arazisi denilmektedir. Ancak belediyeler başta olmak üzere devlet kurumları bu hazine arazilerini 5 ila 10 yıla kadar özel müteşebbislere kiraya verebilmektedir. Kiraladıktan sonra arazinin tüm kullanım hakları özel kişilere geçmekte olup bu araziler üzerine taşınmaz yapma hakkı verilmemektedir. Hazine arazisi üzerine inşaat cezası da işte bu taşınmaz yapma yasağından doğmaktadır.

Hazine Arazisi Üzerine İnşaat Yapmanın Cezası Nedir?

Önceden İmar Kanunu hazine arazisi üzerine inşaat yapmayı yasaklarken para cezası ve yapılan inşaatın yıkılması gibi cezai yaptırımlar uygulamaktaydı. Ancak yapılan düzenlemelerden sonra para cezası kaldırılmış inşaat yıkma olayı durdurulmuştur. Kanuna göre hala hazine arazisi üzerine inşaat yapmakla birlikte çok fazla yaptırımı olmamaktadır. Hazine arazisi üzerine inşaat yapmanın cezası yapılan imar barışıyla gecekondulara elektrik, su gibi hizmetlerin verilmesiyle birlikte iyice yok olmuştur. Hazine arazisi tarihi bir yerde bulunuyor ve imar kirliliğine neden oluyorsa cezai yaptırım uygulanmaktadır. Onun dışında artık imar barışı adı altında gecekondulara oturma ruhsatı verilmekte, yapılan ev belediye tarafından kaçak yapan kişiye satılarak cezalandırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)