Hisse Sahiplerinin İzni Olmadan İnşaat Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:32

Hisse Sahiplerinin İzni Olmadan İnşaat Cezası

İmar Kanunu hükümlerine göre ruhsat ve imar planlarına aykırı olarak yapılan inşaatlar için cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bunlardan birisi de hisse sahiplerinin izni olmadan inşaat cezası şeklinde uygulanmaktadır. Kanunlarımıza göre hisseli arazi ve yapılarda tüm hisse sahiplerinin yazılı izni olması ya da bedelini vererek hisselerinin alınmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai yaptırım uygulanmakta ve inşaat iptal edilebilmektedir.

Hisse Sahiplerinin İzni Olmadan İnşaat Yaptırmanın Cezası Nedir?

İmar cezaları içinde yer alan bu cezanın hesaplanmasında imar kanununa aykırılık için yapı sınıflarına göre bir para cezası miktarı belirlenmektedir. Her bir metrekare için belirlenen bu miktar önce toplam metrekareyle çarpılarak net para cezası bulunmaktadır. Bu aykırılık cezası üzerine hisse sahiplerinin izni alınmadan inşaat yapılması durumunda cezanın %30’u kadar bir miktar daha eklenerek toplam hisse sahiplerinin izni olmadan inşaat cezası bulunmaktadır. Metrekare başına alınan para cezası düşünüldüğünde bu hesaplamayla ciddi miktarlar ortaya çıkmaktadır. Hesaplama sırasında sadece aykırılıktan etkilenen alan dikkat alınmaktadır. Yani yapılan inşaatın metrekaresi hesaplamaya dahil edilmekte, inşaat tüm arsa üzerine kurulmamışsa hisseli tüm alan düşünülmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)