Hisse Sahiplerinin İzni Olmadan İnşaat Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:32

Hisse Sahiplerinin İzni Olmadan İnşaat Cezası

İmar Kanunu hükümlerine göre ruhsat ve imar planlarına aykırı olarak yapılan inşaatlar için cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bunlardan birisi de hisse sahiplerinin izni olmadan inşaat cezası şeklinde uygulanmaktadır. Kanunlarımıza göre hisseli arazi ve yapılarda tüm hisse sahiplerinin yazılı izni olması ya da bedelini vererek hisselerinin alınmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai yaptırım uygulanmakta ve inşaat iptal edilebilmektedir.

Hisse Sahiplerinin İzni Olmadan İnşaat Yaptırmanın Cezası Nedir?

İmar cezaları içinde yer alan bu cezanın hesaplanmasında imar kanununa aykırılık için yapı sınıflarına göre bir para cezası miktarı belirlenmektedir. Her bir metrekare için belirlenen bu miktar önce toplam metrekareyle çarpılarak net para cezası bulunmaktadır. Bu aykırılık cezası üzerine hisse sahiplerinin izni alınmadan inşaat yapılması durumunda cezanın %30’u kadar bir miktar daha eklenerek toplam hisse sahiplerinin izni olmadan inşaat cezası bulunmaktadır. Metrekare başına alınan para cezası düşünüldüğünde bu hesaplamayla ciddi miktarlar ortaya çıkmaktadır. Hesaplama sırasında sadece aykırılıktan etkilenen alan dikkat alınmaktadır. Yani yapılan inşaatın metrekaresi hesaplamaya dahil edilmekte, inşaat tüm arsa üzerine kurulmamışsa hisseli tüm alan düşünülmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)