Vergi Levhası Bulundurmama Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:57

Vergi Levhası Bulundurmama Cezası

Vergi Usul Kanunu’nda ticari işletmelerin kazançlarına göre belirlenmiş vergi tutarlarını gösteren vergi levhalarını almaları zorunlu tutulmaktadır. Bu levhaların işletmede bulundurulması ve gerekli kontrollerde gösterilmesi zorunluluğu kanunlarla sabittir. Ancak bu levha işyerlerine asılmalı mı sorusu itilafa neden olmaktadır. Vergi Usul Kanunu’nda yapılan son değişiklikte asma zorunluluğu maddeden kaldırılmakla birlikte aynı kanunun uygulanacak vergi levhası bulundurmama cezası kısmında asma ibaresinin çıkarılması unutulmuştur. Ancak pek çok hukukçu ticari işletmelerde vergi levhasının kontrollerde gösterilebilecek şekilde bulundurulması gerektiğini ancak asmanın artık zorunlu olmadığını açıklamaktadır.

Vergi Levhası Bulundurmama Cezası Ne Kadar?

Vergi levhası bulundurmama cezası özel usulsüzlük cezası olarak Vergi Usul Kanunu’nun 353/4 maddesine dayandırılmaktadır. Buna göre 2018 yılı için alınacak ceza miktarı 240 TL olarak belirlenmiştir. Vergi levhasının bulundurulma zorunluluğuna karşın asma zorunluluğu bulunmamasına rağmen isteyenlerin işyerlerine asmalarında ya da internet sitelerine koyarak yayınlamalarında ise kanuni olarak bir sakınca söz konusu değildir. En önemli husus ise cezai yaptırıma tabi tutulmamak için bu levhaların her yılın Mayıs ayının son gününe kadar alınması, iş yerinde bulundurulması ve kontrol sırasında gösterilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)