Vergi Kaçakçılığı Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:57

Vergi Kaçakçılığı Cezası

Özel ve tüzel kişiler, yaptığı ticari faaliyetler ve kişisel bazı özel vergileri devlete ödemekle yükümlüdür. Bu vergileri ödemedikleri ya da hileli bir şekilde ödediklerinde vergi kaçakçılığı cezası verilerek yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırımın miktarı da vergi kaçakçılığının unsurlarına göre değişmektedir.

Vergi Kaçakçılığı Cezası Ne Kadar?

Suçun unsurlarına göre vergi kaçakçılığı cezası değişmekte ve Vergi Usul Kanunu ile Türk Ceza Kanunu hususları dikkate alınarak cezalandırma yapılmaktadır.
1.a. Vergi yükümlülerinin defter kayıtlarında hile yapmak,
1.b. Kaydı olmayan veya gerçek olmayan kişiler adına vergi hesabı açmak,
1.c. Vergi matrahının azaltılması için kayıt altına alınması gereken hususların başka defter ya da belgelere kaydetmek,
1.d. Defterleri ve kayıtları gizlemek ya da tahrip etmek,
1.e. Naylon fatura düzenlemek suretiyle vergi kaçakçılığı yapılıyorsa kaçırılan verginin 3 katı ceza alınmasının yanında kişi 18 ay ila 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır.
2.a. Tutulması gereken defterlerden bazı sayfaları kopararak yok etmek, diğer kayıt ve belgeleri yok etmek ya da kayıt defterini hiç yaprak koymamak,
2.b. Defterlerin yapraklarını ya da diğer tutulması gereken belgeleri kısmen ya da tamamen sahte düzenlemek ve sahte belge kullanmak suretiyle yapılıyorsa kaçırılan verginin 3 katı para cezası ve 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır.
3. Vergi beyanı için tutulması gereken belgeleri Maliye Bakanlığı ile anlaşması olmayan yerlerde sahte olarak bastırarak bunları kullanmak suretiyle suç işlendiğinde vergi kaçakçılığı cezası kaçırılan ve ziyan edilen verginin 3 katı ve 2 yıldan 5 yıla hapis cezası şeklinde yaptırım uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)