Vergi Kaçakçılığı Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:57

Vergi Kaçakçılığı Cezası

Özel ve tüzel kişiler, yaptığı ticari faaliyetler ve kişisel bazı özel vergileri devlete ödemekle yükümlüdür. Bu vergileri ödemedikleri ya da hileli bir şekilde ödediklerinde vergi kaçakçılığı cezası verilerek yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırımın miktarı da vergi kaçakçılığının unsurlarına göre değişmektedir.

Vergi Kaçakçılığı Cezası Ne Kadar?

Suçun unsurlarına göre vergi kaçakçılığı cezası değişmekte ve Vergi Usul Kanunu ile Türk Ceza Kanunu hususları dikkate alınarak cezalandırma yapılmaktadır.
1.a. Vergi yükümlülerinin defter kayıtlarında hile yapmak,
1.b. Kaydı olmayan veya gerçek olmayan kişiler adına vergi hesabı açmak,
1.c. Vergi matrahının azaltılması için kayıt altına alınması gereken hususların başka defter ya da belgelere kaydetmek,
1.d. Defterleri ve kayıtları gizlemek ya da tahrip etmek,
1.e. Naylon fatura düzenlemek suretiyle vergi kaçakçılığı yapılıyorsa kaçırılan verginin 3 katı ceza alınmasının yanında kişi 18 ay ila 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır.
2.a. Tutulması gereken defterlerden bazı sayfaları kopararak yok etmek, diğer kayıt ve belgeleri yok etmek ya da kayıt defterini hiç yaprak koymamak,
2.b. Defterlerin yapraklarını ya da diğer tutulması gereken belgeleri kısmen ya da tamamen sahte düzenlemek ve sahte belge kullanmak suretiyle yapılıyorsa kaçırılan verginin 3 katı para cezası ve 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır.
3. Vergi beyanı için tutulması gereken belgeleri Maliye Bakanlığı ile anlaşması olmayan yerlerde sahte olarak bastırarak bunları kullanmak suretiyle suç işlendiğinde vergi kaçakçılığı cezası kaçırılan ve ziyan edilen verginin 3 katı ve 2 yıldan 5 yıla hapis cezası şeklinde yaptırım uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir