Vergi Kaçakçılığı Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:57

Vergi Kaçakçılığı Cezası

Özel ve tüzel kişiler, yaptığı ticari faaliyetler ve kişisel bazı özel vergileri devlete ödemekle yükümlüdür. Bu vergileri ödemedikleri ya da hileli bir şekilde ödediklerinde vergi kaçakçılığı cezası verilerek yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırımın miktarı da vergi kaçakçılığının unsurlarına göre değişmektedir.

Vergi Kaçakçılığı Cezası Ne Kadar?

Suçun unsurlarına göre vergi kaçakçılığı cezası değişmekte ve Vergi Usul Kanunu ile Türk Ceza Kanunu hususları dikkate alınarak cezalandırma yapılmaktadır.
1.a. Vergi yükümlülerinin defter kayıtlarında hile yapmak,
1.b. Kaydı olmayan veya gerçek olmayan kişiler adına vergi hesabı açmak,
1.c. Vergi matrahının azaltılması için kayıt altına alınması gereken hususların başka defter ya da belgelere kaydetmek,
1.d. Defterleri ve kayıtları gizlemek ya da tahrip etmek,
1.e. Naylon fatura düzenlemek suretiyle vergi kaçakçılığı yapılıyorsa kaçırılan verginin 3 katı ceza alınmasının yanında kişi 18 ay ila 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır.
2.a. Tutulması gereken defterlerden bazı sayfaları kopararak yok etmek, diğer kayıt ve belgeleri yok etmek ya da kayıt defterini hiç yaprak koymamak,
2.b. Defterlerin yapraklarını ya da diğer tutulması gereken belgeleri kısmen ya da tamamen sahte düzenlemek ve sahte belge kullanmak suretiyle yapılıyorsa kaçırılan verginin 3 katı para cezası ve 3 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanmaktadır.
3. Vergi beyanı için tutulması gereken belgeleri Maliye Bakanlığı ile anlaşması olmayan yerlerde sahte olarak bastırarak bunları kullanmak suretiyle suç işlendiğinde vergi kaçakçılığı cezası kaçırılan ve ziyan edilen verginin 3 katı ve 2 yıldan 5 yıla hapis cezası şeklinde yaptırım uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)