Kaldırım İşgali Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:58

Kaldırım İşgali Cezası

Kaldırım işgali genellikle kanunlara aykırı bir şekilde yayalar için ayrılmış kaldırımlara mal yığılması ya da eşya koyulması şeklinde yapılmaktadır. İnşaat malzemelerinin kaldırıma koyulması, satış amacıyla malların kaldırımlara dizilmesi ya da lokanta, kuaför gibi yerlerde sandalyelerin, dükkan eşyalarının kaldırımlara koyulması Kabahatler Kanunu’na göre cezalandırılmaktadır. Yerel yönetim cezaları alanında yer alan ve para cezası şeklinde uygulanan kaldırım işgali cezası her yıl miktar olarak belirlenmekte ve zabıta ekiplerinin yaptığı kontroller sırasında tespit edilerek kesilmektedir.

Kaldırım İşgali Cezası Hangi Durumlarda Kesilir?

Kaldırım işgali cezası Kabahatler Kanunu’nun 38. Maddesinde 2 farklı bent halinde düzenlenmektedir. Buna göre ilk bentte satış için yaya yollarını ve kaldırımları işgal edenlerin, ikinci bentte ise inşaat malzemelerini yayaların geçmesini engelleyecek şekilde kaldırımlara yığanların zabıtalarca idari para cezasına çarptırılacağı belirtilmektedir.

Kaldırım İşgali Cezası Ne Kadar?

Kaldırım işgali cezası Kabahatler Kanunu 38. maddesine göre 2 alt bende göre verildiği için her iki bentte verilecek idari para cezası farklı olmaktadır. Kişi madde 38/1’e göre cezalandırıldıysa 2018 yılında 124 TL para cezası ödemektedir. Madde 38/2’den ceza alanlar ise 159 TL ile 1.322 TL arası para cezasına çarptırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir