Kaldırım İşgali Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:58

Kaldırım İşgali Cezası

Kaldırım işgali genellikle kanunlara aykırı bir şekilde yayalar için ayrılmış kaldırımlara mal yığılması ya da eşya koyulması şeklinde yapılmaktadır. İnşaat malzemelerinin kaldırıma koyulması, satış amacıyla malların kaldırımlara dizilmesi ya da lokanta, kuaför gibi yerlerde sandalyelerin, dükkan eşyalarının kaldırımlara koyulması Kabahatler Kanunu’na göre cezalandırılmaktadır. Yerel yönetim cezaları alanında yer alan ve para cezası şeklinde uygulanan kaldırım işgali cezası her yıl miktar olarak belirlenmekte ve zabıta ekiplerinin yaptığı kontroller sırasında tespit edilerek kesilmektedir.

Kaldırım İşgali Cezası Hangi Durumlarda Kesilir?

Kaldırım işgali cezası Kabahatler Kanunu’nun 38. Maddesinde 2 farklı bent halinde düzenlenmektedir. Buna göre ilk bentte satış için yaya yollarını ve kaldırımları işgal edenlerin, ikinci bentte ise inşaat malzemelerini yayaların geçmesini engelleyecek şekilde kaldırımlara yığanların zabıtalarca idari para cezasına çarptırılacağı belirtilmektedir.

Kaldırım İşgali Cezası Ne Kadar?

Kaldırım işgali cezası Kabahatler Kanunu 38. maddesine göre 2 alt bende göre verildiği için her iki bentte verilecek idari para cezası farklı olmaktadır. Kişi madde 38/1’e göre cezalandırıldıysa 2018 yılında 124 TL para cezası ödemektedir. Madde 38/2’den ceza alanlar ise 159 TL ile 1.322 TL arası para cezasına çarptırılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)