Zabıta Gürültü Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:00

Zabıta Gürültü Cezası

Kabahatler Kanunu’na göre zabıtaların uygulayabileceği yaptırımlardan bir tanesi de zabıta gürültü cezası yaptırımıdır. Kanunun 36. maddesinde yer alan 2 alt maddede suçun unsuruna göre para cezası kesilmektedir. Belediye sınırları içinde ve toplu yaşanılan alanlarda toplumun huzurunu bozmamak, huzur ve sukunetini sağlamak adına bu cezai yaptırım zabıtalar tarafından uygulanmaktadır. Gürültü yapılan alanın belediye sınırlarında olmaması durumunda ceza kolluk kuvvetleri tarafından kesilmektedir.

Zabıta Gürültü Cezası Nedir?

Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesinin 1. maddesi yani unsuruna göre çevrede yaşayanların huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültü yapmanın cezası idari para cezası şeklinde yaptırıma tabi tutulmaktadır. 2018 yılında zabıta gürültü cezası miktarı 124 TL’dir. Ancak bu gürültü ticari bir faaliyette bulunmak ya da ticari bir işletme tarafından işleniyorsa para cezası miktarı arttırılmaktadır. Bu durumda 2018 yılı düzenlemesine göre idari para cezasının alt sınırı 2.661 TL iken en fazla kesilebilecek ceza miktarı 13.444 TL’dir. Cezaların bu kadar yüksek tutulmasının nedeni ticaret yapan kişilerin kendisine müşteri çekmek amacıyla etrafta gürültü yaparak insanları rahatsız etmesinin önüne geçilmek istenmesidir. Çünkü her kişinin sessiz bir alanda yaşama hakkı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)