Dilencilik Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:00

Dilencilik Cezası

İnsanlara yardım etmek ve Allah’ın adının katılarak yardım istendiği durumlara kayıtsız kalmamak toplumsal yapımızın yardımlaşma duygusunun en güzel örneklerindendir. Ancak bu yardımlaşma isteği her zaman iyi niyetli insanların eline geçmemekte, maalesef kötü niyetli insanlar tarafından haksız kazancın kurbanı olmaktadır. Belediye ve kolluk kuvvetleri kötü niyetli bir şekilde insanların manevi duygularıyla oynayarak kazanç sağlayan dilencilerin peşine düşmektedir. Kabahatler Kanunu’nun 33. maddesinin 2 alt maddesine göre dilencilik cezası verilmekte, bu ceza idari para cezası ve bazı durumlarda elde edilen gelirin kamuya geçirilmesi şeklinde yaptırımlar şeklinde uygulanmaktadır.

Dilencilik Yapmanın Cezası Nedir?

Bilindiği üzere dilencilik cezası gibi Kabahatler Kanunu’na bağlı ve zabıtalar tarafından uygulanan para cezaları her yıl belirlenmektedir. Buna göre 2018 yılında dilencilik faaliyetinde bulunan kişilere 124 TL idari para cezası verilmektedir. Ayrıca kişinin dilencilikten elde ettiği tüm gelire el koyulmaktadır. Bu sayede dilencilik yapmamak adına caydırıcılık oluşturulmaktadır. Kanunun 33. maddesinin 2. bendine göreyse el konulan dilencilik gelirinin kamuya aktarılması sağlanmaktadır. Suçun tespiti ve gelire el konulması zabıta görevlilerinin işiyken, gelirin kamusal alana aktarılması görevi o bölgeden sorumlu mülki amirin görev yetkisi içerisindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)