Emre Aykırı Davranış Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:01

Emre Aykırı Davranış Cezası

Adli durumlar ya da halkın güvenliğinin sağlanması amacıyla mülki amir tarafından hukuka uygun şekilde verilen emirlerin uygulanması ve aykırılığın tespit edilmesi belediye zabıtalarının ve kolluk kuvvetlerinin görev sorumluluğundadır. Verilen hukuka uygun emrin uygulanmaması nedeniyle emre aykırı davranış cezası kesilmektedir. Bu ceza idari para cezası şeklinde uygulanmakta olup Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinde açık bir şekilde tanımlanmıştır.

Emre Aykırı Davranış Cezası Miktarı

Kabahatler Kanunu’na tabi diğer cezalarda olduğu gibi emre aykırı davranış cezası da para cezası şeklinde uygulanmakta, ödenecek miktarlar her yıl düzenlenmektedir. Buna göre adli işlemler, kamu düzeni, kamu güvenliği ve genel toplum sağlığının korunması amacıyla yetkili makamlar tarafından verilen hukuka uygun emrin uygulanması zorunludur. Eğer herhangi bir kişinin verilen emre uymadığı tespit edilirse zabıta ve kolluk kuvvetlerinin idari para cezası verme yetkisi bulunmaktadır. 2018 yılında bu ceza miktarı 259 TL olarak belirlenmiştir. Ancak cezanın uygulanması için emrin hukuka uygun verilmiş olması şarttır. Ceza alan kişinin hukuksuz yapılan işlem hakkında dava açma yetkisi vardır. Böyle durumlarda yetkili makam gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yaptırımla karşılaşmaktadır. Yani kanun koyucu hukuka uygunluk arayarak hem vatandaşı hem de yetkili makamları koruması altına almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)