Zabıtaların Seyyar Satıcılara Verdiği Cezalar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:58

Zabıtaların Seyyar Satıcılara Verdiği Cezalar

Yerel yönetim cezaları denildiğinde akla ilk gelen ceza türleri belediyelerin verdiği cezalardır. Belediyeler işleyişi ve düzeni sağlamak amacıyla para cezası kesmeye yetkilidir. Bu cezalardan bir tanesi de Belediye Kanunu’nun Zabıta Yönetmeliği kapsamında seyyar satıcılara verilen zabıta cezalarıdır. Zabıta seyyar satıcı cezası olarak adlandırılan bu cezalar ekonominin kayıt altına alınabilmesi amacıyla verilmektedir.

Zabıta Seyyar Satıcı Cezası Miktarları

Zabıta seyyar satıcı cezası olarak nitelendirilen cezalarda mal ve hizmet satmada kanunlara aykırı davranış sergileyen satıcılara para cezası uygulanmakta, mallarına el koyularak belirli bir süre içinde cezayı ödediği takdirde malları geri verilmektedir. Aksi takdirde belediye malları kendi himayesine geçirme ya da fakirlere dağıtma hakkına sahiptir. Buna göre 2018 yılında mal ve hizmet satmak amacıyla çevrede yaşayanları rahatsız etmenin cezası 124 TL olarak belirlenmiştir. Yine alt sınırı 124 TL olmakla birlikte zabıtalar seyyar satıcılara kaldırım işgali, haksız rekabet ve anons gerekçesiyle ceza kesilebilmektedir.

Zabıta Seyyar Satıcı Cezası Ödeme

Zabıta seyyar satıcı cezası idari para cezalarından sayıldığı için genellikle diğer idari cezalar gibi mal müdürlüklerine ödenmektedir. Ancak bazı cezalarda cezayı kesen kuruma da ödeme yapılması istenebilmektedir. Bu durumda ceza tebligat kağıdında cezanın nereye ödeneceği de belirtilmek zorundadır. Belediye ya da mal müdürlüğü hangisi kağıtta yazıyorsa ödeme oraya yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)