Zabıtaların Seyyar Satıcılara Verdiği Cezalar

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:58

Zabıtaların Seyyar Satıcılara Verdiği Cezalar

Yerel yönetim cezaları denildiğinde akla ilk gelen ceza türleri belediyelerin verdiği cezalardır. Belediyeler işleyişi ve düzeni sağlamak amacıyla para cezası kesmeye yetkilidir. Bu cezalardan bir tanesi de Belediye Kanunu’nun Zabıta Yönetmeliği kapsamında seyyar satıcılara verilen zabıta cezalarıdır. Zabıta seyyar satıcı cezası olarak adlandırılan bu cezalar ekonominin kayıt altına alınabilmesi amacıyla verilmektedir.

Zabıta Seyyar Satıcı Cezası Miktarları

Zabıta seyyar satıcı cezası olarak nitelendirilen cezalarda mal ve hizmet satmada kanunlara aykırı davranış sergileyen satıcılara para cezası uygulanmakta, mallarına el koyularak belirli bir süre içinde cezayı ödediği takdirde malları geri verilmektedir. Aksi takdirde belediye malları kendi himayesine geçirme ya da fakirlere dağıtma hakkına sahiptir. Buna göre 2018 yılında mal ve hizmet satmak amacıyla çevrede yaşayanları rahatsız etmenin cezası 124 TL olarak belirlenmiştir. Yine alt sınırı 124 TL olmakla birlikte zabıtalar seyyar satıcılara kaldırım işgali, haksız rekabet ve anons gerekçesiyle ceza kesilebilmektedir.

Zabıta Seyyar Satıcı Cezası Ödeme

Zabıta seyyar satıcı cezası idari para cezalarından sayıldığı için genellikle diğer idari cezalar gibi mal müdürlüklerine ödenmektedir. Ancak bazı cezalarda cezayı kesen kuruma da ödeme yapılması istenebilmektedir. Bu durumda ceza tebligat kağıdında cezanın nereye ödeneceği de belirtilmek zorundadır. Belediye ya da mal müdürlüğü hangisi kağıtta yazıyorsa ödeme oraya yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir