Kaçak Kat Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:30

Kaçak Kat Cezası

İmar cezaları içinde yer alan kaçak kat cezası 2 şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi İmar Kanunu’nun gösterdiği kat sayısından daha fazla kat çıkılmasıdır. Diğeri ise Belediye’den yapı ruhsatı alınmadan kat yapılmasıdır. Her ikisi de kanunlarla yasaklanmış olup usulsüzlüğün giderilmemesi durumunda ceza yaptırımıyla karşılaşılmaktadır.

Kaçak Kat İçin Ruhsat Alınır Mı?

Kaçak katın kanunlara uygun hale getirilip cezadan kurtulmak mümkündür. Bunun için ruhsat alınması gerekmektedir. Ancak ruhsat işlemlerine başvuru yapılmadan önce yapılan binanın arsasının başvuru yapan kişiye ait olması şarttır. Tapu hisseli şekildeyse kimin hakkının ne kadar olduğu net bir şekilde ortaya koyulamayacağı için ruhsat verilmemektedir. Eğer hisseli bir arsanın ruhsat alma işlemi yapması söz konusuysa öncelikle hisselerin yasal olarak ayrılması gerekmektedir. Kaçak kat cezası konusunda önlem almak, durumu yasallaştırmak için ruhsat başvurusu belediyelere yapılmaktadır. Belediye sınırları dışında yer alan yerlerde bulunan binalar için başvurunun valiliklere yapılması gerekmektedir.

Kaçak Kat Cezası Ne Kadar?

Usule uygun olmayan ve ruhsat alınmadan yapılan binalar için idari para cezası şeklinde kaçak kat cezası uygulanmaktadır. Uygulanacak cezanın miktarı ise bina özelliklerine, imar durumuna ve kaçak katın çevreye olan etkisine göre belirlenmektedir. Cezaların alt sınırı 500 TL olup özel şartlar da dikkate alınarak bu miktar artmaktadır. Yapılan kaçak katın çevreye zarar veriyor olması durumunda ceza 6.000 TL’ye kadar yükselmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)