Kaçak Kat Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:30

Kaçak Kat Cezası

İmar cezaları içinde yer alan kaçak kat cezası 2 şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi İmar Kanunu’nun gösterdiği kat sayısından daha fazla kat çıkılmasıdır. Diğeri ise Belediye’den yapı ruhsatı alınmadan kat yapılmasıdır. Her ikisi de kanunlarla yasaklanmış olup usulsüzlüğün giderilmemesi durumunda ceza yaptırımıyla karşılaşılmaktadır.

Kaçak Kat İçin Ruhsat Alınır Mı?

Kaçak katın kanunlara uygun hale getirilip cezadan kurtulmak mümkündür. Bunun için ruhsat alınması gerekmektedir. Ancak ruhsat işlemlerine başvuru yapılmadan önce yapılan binanın arsasının başvuru yapan kişiye ait olması şarttır. Tapu hisseli şekildeyse kimin hakkının ne kadar olduğu net bir şekilde ortaya koyulamayacağı için ruhsat verilmemektedir. Eğer hisseli bir arsanın ruhsat alma işlemi yapması söz konusuysa öncelikle hisselerin yasal olarak ayrılması gerekmektedir. Kaçak kat cezası konusunda önlem almak, durumu yasallaştırmak için ruhsat başvurusu belediyelere yapılmaktadır. Belediye sınırları dışında yer alan yerlerde bulunan binalar için başvurunun valiliklere yapılması gerekmektedir.

Kaçak Kat Cezası Ne Kadar?

Usule uygun olmayan ve ruhsat alınmadan yapılan binalar için idari para cezası şeklinde kaçak kat cezası uygulanmaktadır. Uygulanacak cezanın miktarı ise bina özelliklerine, imar durumuna ve kaçak katın çevreye olan etkisine göre belirlenmektedir. Cezaların alt sınırı 500 TL olup özel şartlar da dikkate alınarak bu miktar artmaktadır. Yapılan kaçak katın çevreye zarar veriyor olması durumunda ceza 6.000 TL’ye kadar yükselmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)