Kaçak Yapı Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:31

Kaçak Yapı Cezası

Herhangi bir yapı yapılacağı zaman İmar Kanunu’na uygun olarak önce inşaat ruhsatı ardından da oturma ruhsatı alınması gerekmektedir. Bu ruhsatlar alınmadan yapılan yapılar kaçak yapı olarak adlandırılmaktadır. İmar Kanunu’nda yapılan evin özelliklerinden tutun da komşularla olan mesafeler de yer almaktadır. Bu hususlara dikkat edilmemesi durumunda yapıda ruhsata aykırılık oluşmakta ve yapılan yapılar kaçak sayılarak tespit edilmesi durumunda kaçak yapı cezası uygulanmaktadır.

Kaçak Yapı Cezası Nedir?

Ruhsat alınmadan ya da ruhsat alınsa dahi bu ruhsata ve ruhsat eklerine uyulmadan bina yapılması cezai yaptırımla sonuçlanmaktadır. Bu durumda eğer yapı inşaat halindeyse yapı durdurma kararı verilmekte, bitmiş binalarda ise kaçak yapı cezası olarak binanın yıkılması istenmektedir. Durdurma ya da yıkım emri verildiği andan itibaren 30 gün içinde ruhsat alma işlemi yapılması ya da binanın ruhsata uygun hale getirilmesi durumunda durdurma veya yıkım iptal edilmektedir. Eğer bu 30 günlük süre boyunca istenilen şartlar sağlanamıyorsa durdurma ve yıkım işlemi yapılmakta, yıkım giderleri de yapı sahibinden alınmaktadır. Bazen imar davalarında idari para cezası da uygulanabilmektedir. Binanın özelliklerine göre bu para cezası oldukça yüklü miktarlarda olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)