Oturma Ruhsatı Almama Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:31

Oturma Ruhsatı Almama Cezası

İnşaatın bitmesinin ardından alınması gereken ve binanın kullanım izni olarak görev yapan belgeye oturma ruhsatı denilmektedir. Bu ruhsat yapının inşaat ruhsatına ve imar kanununa uygun şekilde yapılıp tamamlanmasının ardından belediyelerce verilmektedir. Oturma ruhsatı olması demek yapının kullanım hakkının bina sahibinde olması anlamını taşımaktadır. Ruhsat alamayan evler için oturma ruhsatı almama cezası adı altında cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Oturma Ruhsatı Almama Cezası Nedir?

Oturma ruhsatı ancak binanın inşaatı için alınan ruhsata uygun olarak yapılan yapılar için verilmektedir. Uygunsuz evler başvuru yapılsa dahi ruhsat alamamaktadır. Ruhsat için gerekli belgelerde eksik olması da yine ruhsat alınamamasıyla sonuçlanmaktadır. Oturma ruhsatı almama cezası olarak adlandırılan cezada doğrudan bir para, hapis ya da idari ceza olmamakla birlikte izinsiz ev statüsünde geçtiği için bazı resmi işlemlerde zorluk yaşanmaktadır. Örneğin eve doğal gaz, elektrik ve su bağlama işlemleri yapılmamakta, yapılsa dahi tarife ücretleri oldukça yüksek tutulmaktadır. Ayrıca oturma ruhsatı olmadan iskan hakkı elde edilemediği için ev için kredi çekme söz konusu olduğunda banka kredi vermemekte ya da ev satılmak istendiğinde satış işlemleri ruhsat alınana kadar yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)