Oturma Ruhsatı Almama Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:31

Oturma Ruhsatı Almama Cezası

İnşaatın bitmesinin ardından alınması gereken ve binanın kullanım izni olarak görev yapan belgeye oturma ruhsatı denilmektedir. Bu ruhsat yapının inşaat ruhsatına ve imar kanununa uygun şekilde yapılıp tamamlanmasının ardından belediyelerce verilmektedir. Oturma ruhsatı olması demek yapının kullanım hakkının bina sahibinde olması anlamını taşımaktadır. Ruhsat alamayan evler için oturma ruhsatı almama cezası adı altında cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Oturma Ruhsatı Almama Cezası Nedir?

Oturma ruhsatı ancak binanın inşaatı için alınan ruhsata uygun olarak yapılan yapılar için verilmektedir. Uygunsuz evler başvuru yapılsa dahi ruhsat alamamaktadır. Ruhsat için gerekli belgelerde eksik olması da yine ruhsat alınamamasıyla sonuçlanmaktadır. Oturma ruhsatı almama cezası olarak adlandırılan cezada doğrudan bir para, hapis ya da idari ceza olmamakla birlikte izinsiz ev statüsünde geçtiği için bazı resmi işlemlerde zorluk yaşanmaktadır. Örneğin eve doğal gaz, elektrik ve su bağlama işlemleri yapılmamakta, yapılsa dahi tarife ücretleri oldukça yüksek tutulmaktadır. Ayrıca oturma ruhsatı olmadan iskan hakkı elde edilemediği için ev için kredi çekme söz konusu olduğunda banka kredi vermemekte ya da ev satılmak istendiğinde satış işlemleri ruhsat alınana kadar yapılmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)