Eşyayı Gümrük İşlemleri Yapmadan İthal Etme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:35

Eşyayı Gümrük İşlemleri Yapmadan İthal Etme Cezası

Türkiye’ye kaçak gelen mallarla ilgili cezalar TCK’nın ilgili maddelerine göre cezalandırılmakta ve suç teşkil etmektedir. İthalat kaçakçılığı suçu başlığı altında yapılan fiilin niteliğine göre farklı cezalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de eşyayı gümrüksüz ithal etme cezası şeklindedir. Herhangi bir eşyayı ya da malı yurtdışından ithal ederken gümrük işlemlerinin yapılmamasını anlamına gelen bu suç basit ve nitelikli ithalat kaçakçılığı suçu olarak ikiye ayrılmaktadır. Suçun basit halinde ilgili eşya gümrük kapılarından ülkeye sokulmakta ancak gümrük işlemleri yapılmamaktadır. Nitelikli halindeyse mal gümrük kapılarının dışında bir yerden ülkeye getirilmektedir.

Eşyayı Gümrüksüz İthal Etme Cezası Nedir?

TCK’nın ilgili maddelerine göre eşyayı gümrüksüz ithal etme cezası hapis ve adli para cezasıdır. Suçun basit halinde 1 yıldan 5 yıla hapis cezası verilirken ek olarak on bin gün değerinde adli para cezasıyla cezalandırılmaktadır. Nitelikli kaçakçılık suçunda ise bu verilen cezalar, cezanın üçte biri ila yarısı oranında arttırılmaktadır.

Hangi Mallar İthalat Kaçakçılığı Kapsamındadır?

Eşyayı gümrüksüz ithal etme cezası alabilmek için gümrük işlemi yapılmadan ülkeye sokulan malın ithalatı yasak olmayan ürünlerden olması gerekmektedir. Örneğin elektronik eşyalar, cep telefonları ya da ülkemizde satışı yapılan ürünler bu kapsama girmektedir. İthalatı yasak ürünlerin gümrüksüz ülkeye sokulması yasal olarak mümkün olmadığı halde kaçak yolla sokulduysa bunun cezası çok daha farklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)