Eşyayı Gümrük İşlemleri Yapmadan İthal Etme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:35

Eşyayı Gümrük İşlemleri Yapmadan İthal Etme Cezası

Türkiye’ye kaçak gelen mallarla ilgili cezalar TCK’nın ilgili maddelerine göre cezalandırılmakta ve suç teşkil etmektedir. İthalat kaçakçılığı suçu başlığı altında yapılan fiilin niteliğine göre farklı cezalar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de eşyayı gümrüksüz ithal etme cezası şeklindedir. Herhangi bir eşyayı ya da malı yurtdışından ithal ederken gümrük işlemlerinin yapılmamasını anlamına gelen bu suç basit ve nitelikli ithalat kaçakçılığı suçu olarak ikiye ayrılmaktadır. Suçun basit halinde ilgili eşya gümrük kapılarından ülkeye sokulmakta ancak gümrük işlemleri yapılmamaktadır. Nitelikli halindeyse mal gümrük kapılarının dışında bir yerden ülkeye getirilmektedir.

Eşyayı Gümrüksüz İthal Etme Cezası Nedir?

TCK’nın ilgili maddelerine göre eşyayı gümrüksüz ithal etme cezası hapis ve adli para cezasıdır. Suçun basit halinde 1 yıldan 5 yıla hapis cezası verilirken ek olarak on bin gün değerinde adli para cezasıyla cezalandırılmaktadır. Nitelikli kaçakçılık suçunda ise bu verilen cezalar, cezanın üçte biri ila yarısı oranında arttırılmaktadır.

Hangi Mallar İthalat Kaçakçılığı Kapsamındadır?

Eşyayı gümrüksüz ithal etme cezası alabilmek için gümrük işlemi yapılmadan ülkeye sokulan malın ithalatı yasak olmayan ürünlerden olması gerekmektedir. Örneğin elektronik eşyalar, cep telefonları ya da ülkemizde satışı yapılan ürünler bu kapsama girmektedir. İthalatı yasak ürünlerin gümrüksüz ülkeye sokulması yasal olarak mümkün olmadığı halde kaçak yolla sokulduysa bunun cezası çok daha farklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)