Damga Vergisi Vermeme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:54

Damga Vergisi Vermeme Cezası

Damga vergisi yasal değeri olan belgelerin geçerliliğini sağlayan mühür ve imzalardan alınan vergidir. Damga vergisine tabi olan kâğıtlar ve işlemler Vergi Kanunu’nda yer almaktadır. Sözü edilen belgeler için damga vergisinin ödenmemesi yasak ve cezai yaptırıma tabidir. Bu durumda verilen cezai yaptırım ise damga vergisi vermeme cezası olarak nitelendirilmekte ve verilecek ceza Vergi Usul Kanunu’nun 344. maddesine göre yapılmaktadır.

Damga Vergisi Vermeme Cezası Nedir?

Damga vergisini ödemekle mükellef kişilerin bu vergiyi ödemediğinin vergi incelemelerinde ortaya çıkması durumunda mükelleften gecikme faizi yanında 1 kat vergi kaybı cezası istenmektedir. Mükellef kendisi durumu Vergi Dairesi’ne dilekçeyle bildirirse pişmanlık indiriminden faydalanabilmektedir. Bu durumda damga vergisi gerektiren kağıdın vergi miktarına ek olarak gecikme faizinden daha düşük bir miktar olan pişmanlık zammı ceza olarak talep edilmektedir. Damga vergisi vermeme cezası dışında, vergiyi eksik veya hiç tahsil etmeden belgeleri onaylayan noterlere de özel usulsüzlük cezası kesilmektedir.

Damga Vergisi Özel Usulsüzlük Cezası Nedir?

Damga vergisine tabi olan ve noterler tarafından bu vergi eksik ya da hiç tahsil edilmeden onaylanırsa özel usulsüzlük cezası işlemi yapılmaktadır. Bu ceza kağıt başına 2 TL’den az olmamak kaydı ile nispi vergilerde % 10, maktu vergilerde % 50 oranında uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)