2019 Yılında Takograf Bulundurmayan Ve Kullanmayanların Cezası Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:00

Tır, kamyon, otobüs gibi eşya ve insan naklinde kullanılan araçlarda takograf kullanılması zorunludur.

Takograf Nedir?

Takograf, uzun yolda yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin, araç kullanım süresi, hız, dinlenme süresi ve kimlik bilgilerini kayıt alan ve hafızasında saklayan, icabında yazıcısından çıktı alınan bir kayıt cihazdır.

Takografın Zorunlu Olduğu Araçlar Hangileri?

Takograflar, kamyon, kamyonet, çekici ve benzeri 3.5 ton ve daha fazla kapasiteli yük araçları ile 17 yolcu ve daha üzeri kapasiteli, yolcu taşımada kullanılan minibüs, midibüs, otobüs benzeri araçlarda mutlaka bulundurulmalıdır. Bu araçlarda takograf bulundurulmaması halinde ise cezai işlem uygulanır.

2019 yılında, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 31/1-b sayılı maddesine göre, kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf bulundurmayan, kullanmayan veya kullanılır şekilde bulundurmayan sürücülere, 488 TL idari para cezası uygulanır. Bu maddeyi ihlal nedeni ile verilen 488 TL’lik ceza, % 25 indirimle15 gün içinde 366 TL olarak ödenebilir.

Sürücülerin ehliyetlerine de 20 ceza puanı işlenir.

Aracın sürücüsü ve sahibi aynı kişi değilse aracın tescil plakasına da aynı miktarda ceza yazılır. Bu araçlar trafikten men edilir ve trafikten men edilen araçlara, gerekli şartları sağlamaları veya eksikliklerini gidermeleri için ek-33 düzenlenir. Ek-33 düzenlenen araçlara yedi iş gününe kadar izin verilir. Bu süre sonunda eksiklik giderilmemişse araç bağlanır. Eğer bulundukları yerde eksiklikler giderilirse yeniden trafiğe çıkmalarına izin verilir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)