Zorunlu Trafik Sigortası Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:44

Zorunlu Trafik Sigortası Cezası

Herhangi bir aracın trafikte iken hasara veya kazaya uğraması durumunda sürücüyü ve aracı teminat altına alan sigorta türüne trafik sigortası denilmektedir. Kanuna göre her aracın belirli bir süre içinde sigortalanması zorunludur. Bu sürenin geçmesi ve sigorta yapılmaması durumunda sürücüye zorunlu trafik sigortası cezası verilmektedir. Bu cezanın ödenmemesi durumunda da belirli yaptırımlar uygulanarak sigorta yaptırmanın rutin zorunlu bir uygulama olarak görülmesi sağlanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Cezası Ne Kadar?

Son dönemlerde zorunlu trafik sigortası cezası konusunda yapılan zamlar fazlalaşınca vatandaşın bu cezaları ödeyememesi ile sonuçlanmıştır. Maliye Bakanlığı konuyla ilgili önlem almak için 2018 yılında ceza miktarını 96 TL olarak belirlemiştir. Ancak bu para cezasının yaptırımında bazı ek kurallar getirmiştir. Ceza alan sürücülere erken ödeme indirimi uygulanmayıp ödemenin 15 gün içinde yapılmaması durumunda ceza % 5 oranında arttırılmaktadır. Toplamda yapılacak gecikme zammı % 50 oranında kalmaktadır. Zorunlu trafik sigortası cezası almasına rağmen bunu uzun süreler ödemeyen sürücülerin trafikten men edilmeleri mümkündür. Trafik polislerinin yol kontrollerinde cezanın uzun süre ödenmediğini tespit ederse men cezasını vermeye yetkisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)