Vergi Kaybı Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:53

Vergi Kaybı Cezası

Beyana dayalı vergilerde kişilerin ya da kurumların yanlış beyanda bulunmaları sonucunda vergi daireleri vergi kaybına uğramaktadır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için yanlış beyanda bulunanların tespit edilmesi sonucunda kişi ya da kurumlara vergi kaybı cezası verilmektedir. Bu cezayı doğuran fiiller, cezanın miktarı ve ödeme durumları aşağıda ayrıntılarıyla anlatılmaktadır.

Vergi Kaybı Cezası Verilen Durumlar

İki durumda vergi mükelleflerine vergi kaybı cezası verilmektedir. Bu durumlar aşağıda listelenmiş olup, kanuna aykırı bu hareketleri yapanların veya ortaklarının dilekçe ile usulsüzlüğü kendileri bildirmesi durumunda cezai işlem yapılmamaktadır.
1. Vergi mükellefinin vergi hakkında yapması gereken işlemleri gecikerek yapması ya da eksik bir şekilde yapması sonucunda verginin zamanında alınmaması ya da eksik bir şekilde alınması
2. Vergi mükellefinin gerçeğe aykırı beyanda bulunması ve bu beyan nedeniyle verginin eksik tahsil edilmesi ya da tahsil edilmesinden sonra kendisine geri ödenmesi

Vergi Kaybı Nasıl Cezalandırılır?

Vergi kaybı cezası hesaplaması yapılırken 3 prosedür izlenmektedir. Bunlardan birincisi dava konusu olmayan durumlardır. Eğer vergi kaybı dava konusu olmadan gerçekleştirilmişse son tarhiyat işleminin yapıldığı tarihten verginin kesinleşme tarihine kadar olan süre baz alınarak gecikme faizi hesaplanmaktadır. Dava konusu olan durumlarda faiz hesabında dikkate alınan süre verginin normal vade tarihi ile mahkemenin karar tebliğ tarihi arasındaki zamandır. Vergi uzlaşması yapılan durumlarda gecikme faizi hesaplaması normal vade tarihi ile uzlaşma tutanak tarihi arasındaki süre için hesaplanmaktadır. Vergi kaybı eğer vergi kaçakçılığı suçu gerekçesiyle dava konusu olduysa verginin faiziyle birlikte alınmasının dışında Vergi Usul Yasası’nın ilgili maddesine göre 3 kat ceza oranı uygulanmaktadır. Bu suça ortak olanlara verilen ceza oranıysa 1 kat olarak yine ilgili kanunda belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)