Vergi Kaybı Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:53

Vergi Kaybı Cezası

Beyana dayalı vergilerde kişilerin ya da kurumların yanlış beyanda bulunmaları sonucunda vergi daireleri vergi kaybına uğramaktadır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için yanlış beyanda bulunanların tespit edilmesi sonucunda kişi ya da kurumlara vergi kaybı cezası verilmektedir. Bu cezayı doğuran fiiller, cezanın miktarı ve ödeme durumları aşağıda ayrıntılarıyla anlatılmaktadır.

Vergi Kaybı Cezası Verilen Durumlar

İki durumda vergi mükelleflerine vergi kaybı cezası verilmektedir. Bu durumlar aşağıda listelenmiş olup, kanuna aykırı bu hareketleri yapanların veya ortaklarının dilekçe ile usulsüzlüğü kendileri bildirmesi durumunda cezai işlem yapılmamaktadır.
1. Vergi mükellefinin vergi hakkında yapması gereken işlemleri gecikerek yapması ya da eksik bir şekilde yapması sonucunda verginin zamanında alınmaması ya da eksik bir şekilde alınması
2. Vergi mükellefinin gerçeğe aykırı beyanda bulunması ve bu beyan nedeniyle verginin eksik tahsil edilmesi ya da tahsil edilmesinden sonra kendisine geri ödenmesi

Vergi Kaybı Nasıl Cezalandırılır?

Vergi kaybı cezası hesaplaması yapılırken 3 prosedür izlenmektedir. Bunlardan birincisi dava konusu olmayan durumlardır. Eğer vergi kaybı dava konusu olmadan gerçekleştirilmişse son tarhiyat işleminin yapıldığı tarihten verginin kesinleşme tarihine kadar olan süre baz alınarak gecikme faizi hesaplanmaktadır. Dava konusu olan durumlarda faiz hesabında dikkate alınan süre verginin normal vade tarihi ile mahkemenin karar tebliğ tarihi arasındaki zamandır. Vergi uzlaşması yapılan durumlarda gecikme faizi hesaplaması normal vade tarihi ile uzlaşma tutanak tarihi arasındaki süre için hesaplanmaktadır. Vergi kaybı eğer vergi kaçakçılığı suçu gerekçesiyle dava konusu olduysa verginin faiziyle birlikte alınmasının dışında Vergi Usul Yasası’nın ilgili maddesine göre 3 kat ceza oranı uygulanmaktadır. Bu suça ortak olanlara verilen ceza oranıysa 1 kat olarak yine ilgili kanunda belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)