Sahte Plaka Kullanma Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:45

Sahte Plaka Kullanma Cezası

Sahte plakalı araçlar gasp, hırsızlık ve kaçakçılık gibi suçlarla yaygın olarak kullanıldığından üzerinde çok dikkatli durulan suçlar arasında yer almaktadır. Sahte plaka kullanmak kadar ikiz plakalı araç kullanıcıları da emniyet birimlerince araştırılmaktadır. Tespit edilmesi durumunda cezai yaptırım olarak sahte plaka kullanma cezası kesilmektedir. Son zamanlarda cezalarda yapılan düzenlemelerle ciddi yaptırımları olmasının nedeni sahtecilik olaylarının ve özellikle büyük şehirlerde suç oranlarının artmasıdır.

Sahte Plaka Kullanmanın Yaptırımı Nedir?

Sahte plaka kullanma cezası konusunda bombalı eylemlerin önüne geçilebilmesi amacıyla ciddi yaptırımlar şeklinde uygulanmaktadır. Plakasız araç kullanmanın 2 katı para cezası uygulanmakta, ayrıca sahte plakanın örgüt tarafından ya da herhangi bir suç işleme amacıyla kullanılması durumunda suçun unsuruna göre resmi belgede sahtecilik (TCK 204. madde), dolandırıcılık (TCK 157. madde) ya da nitelikli dolandırıcılık (TCK 158. madde) suçuyla hakkında hapis cezası açılmaktadır. Suç işleme amaçlı olmadan sahte plaka kullananlara verilecek para cezası 2018 yılında 5 bin 942 TL’dir. Ayrıca araç da trafikten men edilerek, bazı durumlarda sürücünün ehliyetine el konulabilmektedir. Para cezasının yanında yapılacak cezalandırmalar suçun niteliğine göre değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)