Fatura Almama ve Kesmemenin Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:53

Fatura Almama ve Kesmemenin Cezası

Vergi cezaları alanına giren bir ceza türü de fatura kesmeme ve almama cezası şeklindedir. Şu an yürürlükte olan Vergi Usul Kanunu’na göre fatura kesmek zorunda olan ancak kesmeyen ya da fatura almak zorunda olup ancak almayan kişiler aynı oranda cezaya tabi tutulmaktadır. Gerçek tüketiciler olarak bizler de kanuna göre fatura almak zorunda olanlar sınıfında yer almaktayız. Bu ceza vergi cezalarının içinde usulsüzlük cezası kategorisinde yer almaktadır.

Fatura Ceza Miktarları Ne Kadar?

Fatura kesmeme ve almama cezası işleyen şirketler ve tüketiciler için verilen cezalar aynı miktarda olup fatura yerine geçebilecek belgelerde yapılan usulsüzlüklerin ceza değerleri farklıdır. Buna göre 2018 yılında fatura, serbest meslek makbuzu, gider pusulası ve muhtahsil makbuzu verilmemesi ve alınmaması durumunda kesilen ceza 240 TL şeklinde belirlenmiştir. Bu cezanın bir takvim yılında kesilebilecek toplam miktarı ise 120.000 TL’dir. Aynı şekilde yolcu taşıma belgesi, sevk irsaliyesi, perakende fişi bulundurmayanların cezası da 240 TL’den başlamakta, üst sınırı ise 12.000 TL’ye çıkabilmektedir. Bir takvim yılı içinde kesilebilecek toplam ceza miktarı ise 120.000 TL’dir.

Fatura Cezası Ödeme

Fatura kesmeme ve almama cezası şikâyetle ve yapılan muhasebe kontrolleriyle belirlenmektedir. Şikâyette bulunulduğunda hemen firma kontrol edilmekte ve usulsüzlük tespit edildiğinde ceza sınırları içinde para cezası verilmektedir. Bu cezanın ödemesi de yine tebliğ tarihinden başlamak üzere verilen toplam süre içinde vergi dairelerinden ya da internet vergi dairesinden yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)