Yayalara Yol Vermeyen Sürücüye 2019 Yılı Tarifesi – 488 TL

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:00

Trafik sadece araçlardan oluşmaz. Trafik kavramının içerisinde, yol hareketliliğini sağlayan tüm unsurlar vardır. Bu unsurlardan biri de yayalar. Yayaların, yaya geçitleri, kavşaklar, trafik işaret veya levhaları ya da trafik işaretçileri tarafından belirtilen yerlerde geçiş üstünlüğü bulunur. Bu geçiş üstünlüğünü tanımayan ve yayalara yol vermeyen sürücülere ise Karayolları Trafik Kanunu’na göre ceza verilir. Yayalara yol vermeyen sürücülere verilen cezaları içeren madde, 26.10.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun kapsamında güncellendi. Güncellenmiş maddelere göre yayalara yol vermeyen sürücüye verilen cezalar aşağıdaki gibidir.

  • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74/a sayılı maddesine göre, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamayan, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyenlere 488 TL idari para cezası verilir. Cezanızı, 15 gün içinde %25 indirimle 366 TL olarak ödeyebilirsiniz.
  • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74/b sayılı maddesinde belirtildiği üzere, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamaz, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermezseniz 488 TL idari para cezası alırsınız. Ayrıca, ehliyetinize de 20 ceza puanı işlenir.
Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)