Yayalara Yol Vermeyen Sürücüye 2019 Yılı Tarifesi – 488 TL

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:00

Trafik sadece araçlardan oluşmaz. Trafik kavramının içerisinde, yol hareketliliğini sağlayan tüm unsurlar vardır. Bu unsurlardan biri de yayalar. Yayaların, yaya geçitleri, kavşaklar, trafik işaret veya levhaları ya da trafik işaretçileri tarafından belirtilen yerlerde geçiş üstünlüğü bulunur. Bu geçiş üstünlüğünü tanımayan ve yayalara yol vermeyen sürücülere ise Karayolları Trafik Kanunu’na göre ceza verilir. Yayalara yol vermeyen sürücülere verilen cezaları içeren madde, 26.10.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun kapsamında güncellendi. Güncellenmiş maddelere göre yayalara yol vermeyen sürücüye verilen cezalar aşağıdaki gibidir.

  • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74/a sayılı maddesine göre, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamayan, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyenlere 488 TL idari para cezası verilir. Cezanızı, 15 gün içinde %25 indirimle 366 TL olarak ödeyebilirsiniz.
  • 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74/b sayılı maddesinde belirtildiği üzere, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamaz, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermezseniz 488 TL idari para cezası alırsınız. Ayrıca, ehliyetinize de 20 ceza puanı işlenir.
Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir