2019 Yılında Sahte Plaka Takanların Veya Kullananların Cezası Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:00

Şimdi bahsedeceğimiz trafik cezası aslında büyük bir suçtur. İdari para cezasının yanında hapis cezası almanıza da sebep olabilecek olan sahte plaka takmak, başka suçların da kamuflesi amacı ile yapılabilmektedir. Sadece eğlenme maksadı ile bile yapıyor olsanız, sahte plaka taktığınız için bahsedeceğimiz cezalara maruz kalırsınız. Bu suç için belirlenen idari para cezası için de değişiklik yapıldı. 2018 yılında, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 23/5-b sayılı maddesi uyarınca araca sahte plaka takan veya sahte plaka kullananlara, 5.942 TL idari para cezası veriliyordu. 26.10.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun kapsamında bu maddenin idari para cezası miktarında da bir değişiklik görünüyor. Yapılan değişiklikle pek çok cezanın mahiyeti değiştirildi ve ceza miktarları artırıldı; ama bu cezasının miktarı azalmış görünüyor.

Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun ile yapılan düzenleme sonucunda, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 23/5-b sayılı maddesine göre sahte plaka takan veya kullananlara 5000 (beş bin) TL idari para cezası veriliyor. 15 gün içinde bu ceza, %25 indirimle 3750 TL olarak ödenebilir. Ayrıca sürücülerin ehliyetine de 20 ceza puanı işleniyor.

Aracınız, tescili yapılıncaya veya tescil plakaları takılıncaya kadar da trafikten men edilir. Bu idari para cezasının yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nun 204’üncü maddesi gereği, sahte plaka takan ve kullananlar hakkında adli işlem başlatılır.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)