2019 Yılında Araçta Sigara İçen Sürücünün Cezası Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

Sigaranın sağlığa olan zararlarını saymaya gerek yok. Yıllardır yapılan binlerce araştırma ile zararları ortaya konulan sigaranın kullanımı ülkemizde pek çok yerde yasaklanmış durumda. Kamusal alanlar başta olmak üzere, ortak kapalı alanların hepsinde sigara içmek yasak ve cezası var. Aynı şekilde toplu taşıma araçlarında ve ticari vasfı olan diğer tüm araçlarda sigara içilmesi de yasak. Bu yasağın ihlali durumunda ceza almanız da kaçınılmaz oluyor.

Araçta Sigara İçmek Neden Yasak?

Sigara içmek, pür dikkat isteyen araç kullanımı esnasında dikkat dağılmasına neden olabilmektedir. Sürücülerin sigarasını yakmaya çalışması nedeniyle bile meydana gelmiş pek çok kaza örneği var. Koordinasyon ve dikkatin tamamı ile yola verilmesi gereken araç kullanımı esnasında sigara kullanımı da kaza ihtimalini artıracaktır. Ayrıca özellikle toplu taşıma araçları ve paylaşımlı olarak kullanılan diğer tüm ticari vasıtalarda sigara kullanımı yasaktır. Sizinle birlikte seyahat edenlerin de zehirlenmesine neden olacağınız için bu tarz araçlarda sigara içmeniz halinde kabahatler kanununa göre de idari para cezası alırsınız. Çevrenizdeki insanlara zarar vermemek, kendinizin ve sevdiklerinizin mal ve can güvenliğini sağlamak istiyorsanız, araç kullanırken kesinlikle sigara içmemeniz tavsiye edilir. Tüm bu tavsiyelere rağmen araç kullanırken sigara içenlere, 2019 yılında, 134 TL para cezası verilebilir. Araçta sigara içen sürücüye 134 TL ceza verilmesi ile oluşabilecek daha büyük hayati tehlikelerin önüne geçilmesi elbette mümkün değildir. Burada önemli olan kişilerin sorumlu ve bilinçli davranmasıdır.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)