2019 Yılında Araçta Sigara İçen Sürücünün Cezası Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

Sigaranın sağlığa olan zararlarını saymaya gerek yok. Yıllardır yapılan binlerce araştırma ile zararları ortaya konulan sigaranın kullanımı ülkemizde pek çok yerde yasaklanmış durumda. Kamusal alanlar başta olmak üzere, ortak kapalı alanların hepsinde sigara içmek yasak ve cezası var. Aynı şekilde toplu taşıma araçlarında ve ticari vasfı olan diğer tüm araçlarda sigara içilmesi de yasak. Bu yasağın ihlali durumunda ceza almanız da kaçınılmaz oluyor.

Araçta Sigara İçmek Neden Yasak?

Sigara içmek, pür dikkat isteyen araç kullanımı esnasında dikkat dağılmasına neden olabilmektedir. Sürücülerin sigarasını yakmaya çalışması nedeniyle bile meydana gelmiş pek çok kaza örneği var. Koordinasyon ve dikkatin tamamı ile yola verilmesi gereken araç kullanımı esnasında sigara kullanımı da kaza ihtimalini artıracaktır. Ayrıca özellikle toplu taşıma araçları ve paylaşımlı olarak kullanılan diğer tüm ticari vasıtalarda sigara kullanımı yasaktır. Sizinle birlikte seyahat edenlerin de zehirlenmesine neden olacağınız için bu tarz araçlarda sigara içmeniz halinde kabahatler kanununa göre de idari para cezası alırsınız. Çevrenizdeki insanlara zarar vermemek, kendinizin ve sevdiklerinizin mal ve can güvenliğini sağlamak istiyorsanız, araç kullanırken kesinlikle sigara içmemeniz tavsiye edilir. Tüm bu tavsiyelere rağmen araç kullanırken sigara içenlere, 2019 yılında, 134 TL para cezası verilebilir. Araçta sigara içen sürücüye 134 TL ceza verilmesi ile oluşabilecek daha büyük hayati tehlikelerin önüne geçilmesi elbette mümkün değildir. Burada önemli olan kişilerin sorumlu ve bilinçli davranmasıdır.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)