2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

Aracınız tescilli yani trafiğe kayıtlı ise ve buna rağmen aracınızın plakaları olmadan yola çıktıysanız ciddi bir idari para cezası ile karşılaşabilirsiniz. Araç plakalarınıza bu kadar önem verilmesinin temel nedeni, plakalarınızın aracınızın tanımlanmasında birincil kimlik bilgisi konumunda olmasıdır. Dışarıdan görülebilen kimlik numarası olarak tanımlayabileceğimiz araç plakaları, mutlaka araç üzerinde, olması gerektiği yerde, olması gerektiği şekilde takılı olmalıdır. Dünya genelinde artan suç oranları da dikkate alındığında bu uygulamanın gerekliliği daha iyi anlaşılacaktır. Ayrıca ülkemizde ve ülkemizin komşusu olan ülkelerdeki terör olayları, bu olaylar esnasında araçların sık sık kullanılıyor olması plakaların önemini daha da artırıyor.

Tescilli aracı plakasız kullananlara 2018 yılında, 2018 TL idari para cezası veriliyordu; ama Resmi Gazetede 26.10.2018 tarihinde yayınlanıp yürürlüğe giren Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun’da bu cezanın ilgili maddesinde bir değişiklik görülmekte. Normalde değiştirilen cezaların bedelleri artırıldı ve içerikleri de güncellendi. Bu cezanın ise bedelinin düştüğü görülüyor. Biz de Trafik Ceza Rehberi’nde güncellenmeden sonra yayınlandığı şekilde ilgili cezayı yayınlıyoruz.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 23/4 sayılı maddesine göre tescilli aracı plakasız kullananlara 1698 TL idari para cezası verilir. Cezanızı 15 gün içinde, %25 indirimle 1273,50 TL olarak da ödeyebilirsiniz. Ehliyetinize de 20 ceza puanı işlenir. Aracınızın plakaları takılana kadar da aracınız trafikten men edilir.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)