2019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

Araçlarda “modifiye” mantığı ile pek değişiklik uygulanıyor. Uygulanan bu değişikliklerin çoğu ne yazık ki yasal değil. Yapmış ya da yaptırmış olduğunuz bu değişiklikler için ceza alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bu bağlamda, aracınızın kimliği sayılan plakalar üzerinde yapacağınız her hangi bir oynamaya, en ufak bir tolerans tanınmamaktadır. Aracınızın plakasının size teslim edildiği şekilde kullanılması gerekir. Plaka üzerindeki harf ve rakamları boyamak, kabartmak, plaka üzerine başka işaretler koymak, plakanın orijinal ebatları ile oynamak kesinlikle yasaktır.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 23/3-a-1 sayılı maddesine göre, belirlenen nitelik ve ölçüler dışında plaka takılmış olan, standart dışı plaka kullananlara488 TL ceza kesilmektedir. Ehliyetinize de 15 ceza puanı işlenir. Aracınızın plakasını, orijinalde olması gereken hale getirmeniz için de size 7 (yedi) gün süre tanınır. Plakanızın nitelik ve ölçülerinin standart dışı olması nedeni ile aldığınız cezanızı, 15 gün içinde, %25 indirimle 366 TL olarak da ödemeniz mümkün. 7 (yedi) günlük süre içerisinde, aracınızın plakasını olması gerektiği hale getirmezseniz cezanız katlanarak artar. Bu 7 günlük süre sona erdiğinde, aracınızın plakasını hala olması gerektiği hale getirmedi iseniz 1002 TL idari para cezası alırsınız. Ayrıca ehliyetinize de 20 ceza puanı işlenir. Araç plakanızı yönetmelikte belirtilen özelliklere sahip hale getirene kadar aracınız trafikten men edilir. Bu ikinci cezanızı, 15 gün içinde %25 indirimle 751,5 TL olarak ödemeniz mümkündür.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)