Kolombiya’da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:07

İnsanlar birbirleriyle konuşurken genellikle başka kişilerden, onların yaşadıkları olaylardan ve fikirlerinden bahsetmeyi çok sever. Buna kısaca dedikodu denmektedir. Ülkemizde, başkalarının hayatı hakkında konuşmayı seven pek çok insan bulunmaktadır. Hatta bu durum magazin programlarına dahi yansımıştır. Magazin programlarında genellikle hangi ünlülerin kimlerle birlikte olduğu ve yaşadıkları olaylar tek tek anlatılmaktadır. Bu durum, sosyal yapısı ülkemize benzeyen pek çok ülkede aynıdır. Özellikle Güney Amerika ülkelerinde, dedikodu yapan kişilerin çoğunlukta olması istenmeyen olayların meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Bilindiği üzere dedikodu yapan kişiler olayları doğru bir şekilde aktarmak yerine kendileri de bir şeyler eklemek istemektedir. Ayrıca insanlar olayları tam olarak anlamadan başkalarına iletmekte ve çarpıtılmış sonuçlar ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sonuçlar da bazı ülkelerde tehlikeli olayların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle pek çok suç olayının yaşandığı Kolombiya’da dedikodularla aktarılan yanlış bilgiler insanların hayatlarını kaybetmesine ve cinayet olaylarının yaşanmasına dahi sebep olabilmektedir. Bu yüzden Kolombiya hükümeti dedikoduları çıkardığı bir kanunla yasaklamıştır.  Bu kanun gereğince dedikodu yaptığı tespit edilen ya da başkaları tarafından dedikodu yaptığı bildirilen kişiler belli bir para cezası ödemek zorundadır. Kolombiya’daki yaşam şartları göz önünde bulundurulduğunda bu cezanın insanların yaşam güvenliği için gerekli olduğu söylenebilir. Ancak ülkemizdeki insanlara göre bu kural hem garip hem de komik olarak nitelendirilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)