Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:42

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Trafik kuralları araç ve yayaların geçişlerinin düzenlenmesi için uygulanan kurallar bütünüdür. Bu kurallara uyulmadığı zaman belirli cezalar uygulanmaktadır. Kırmızı ışıkta geçme cezası da yaptırımı olan trafik cezaları içinde yer almaktadır. Kırmızı ışıkta geçen hem araçlar hem de yayalar belirli cezalarla yaptırıma uğramaktadır. Ancak yayaların ve araçların alacağı ceza miktarlarında fark bulunmaktadır. Kırmızı ışıkta geçen araçların cezasının daha fazla olmasının nedeni trafikte ilk dikkat edilen konunun yaya olması ve araçların da buna dikkat etme zorunluluğudur.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ne Kadar?

Trafik cezaları miktarı her yıl belirlenmektedir. Buna göre 2018 cezaları dikkate alındığında yayalara verilen ceza 70 TL iken, sürücülerin alacağı ceza ise 235 TL olarak belirlenmiştir. Kırmızı ışıkta geçme cezası sürücüler için hem ceza puanı hem de para cezası şeklinde uygulanmaktadır. Buna göre sürücülerin ehliyetlerine yansıyan 20 ceza puanıdır.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ödemeleri

Kırmızı ışıkta geçme cezası alan yaya ve sürücülerin cezaları 1 ila 10 gün arasında ikametgah adreslerine tebliğ edilmektedir. Kişinin tebligatı aldığı tarihten itibaren ödeme süresi de başlamaktadır. Kişilerin evde bulunmaması durumunda evrağın muhtara bırakıldığı tarih tebliğ tarihi olarak belirlenmektedir. Ayrıca tüm trafik cezalarında olduğu gibi bu ceza da e-devlet üzerinden sorgulanarak öğrenilebilmektedir. Cezanın erken ödenmiş kabul edilebilmesi için 15 gün içinde ödenmesi gerekmekte, erken ödenen cezalarda uygulanan indirim oranı ise % 25 olarak belirlenmektedir. Cezanın süresi içinde ödenmemesi durumunda ise % 5 gecikme cezası uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)