Hız Sınırı Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:43

Hız Sınırı Cezası

Trafikte aşırı hız can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Bu nedenle trafik kurallarıyla sürücülere belirli hız limitleri getirilmiştir. Belirlenen bu hız sınırlarını aşan sürücülere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Hız sınırı cezası olarak adlandırılan bu ceza çeşidine radar cezası da denilmekte her yıl ceza miktarları belirlenmektedir.

Hız Sınırı Cezası Kesilen Durumlar

Radar cezası da denilen hız sınırı cezası aşırı hız yaparak insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan sürücülere 3 farklı yöntemle kesilmektedir. Bunlardan birincisi yol güvenliğini sağlayan trafik ekiplerinin hız ölçüm cihazlarıyla aşırı hızın tespit edilmesiyle kesilen cezadır. Ayrıca sürücünün hız sınırını aştığı yollara yerleştirilmiş EDS cihazları ve seyir halinde olan gezici trafik araçları sayesinde belirlenebilmektedir. Ceza almış sürücülere cezanın bildirilmesi de bu yöntemlere göre yapılmaktadır. Doğrudan trafik polisi tarafından ceza kesilmesi durumunda ceza kağıdı sürücüye verilmekte, yol güzergahındaki EDS ya da gezici araçlarla yapılan belirlemelerdeyse ceza tutanağı adrese tebliğ edilmektedir.

Hız Sınırı Cezası Ne Kadar?

Yıllara göre değişmekle birlikte sürücülere verilen hız sınırı cezası uygulamasında hız limitini aşma oranı etkili olmaktadır. Buna göre 2018 yılında hız sınırını % 10 ila % 30 oranında aşan sürücülere 235 TL para cezası ve 15 ceza puanı verilmektedir. Bu oran % 30’un üzerindeyse para cezası 488 TL’ye, ceza puanıysa 20 puana yükseltilmektedir. Sürücüler cezalarını ilk 15 gün içinde erken öderlerse ilk durumda para cezası 176,25 TL’ye, ikinci durumda ise 366 TL’ye düşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)