Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:43

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Trafik kurallarından bir tanesi de sürücüler seyir halindeyken emniyet kemeri takma zorunluluğudur. Ancak maalesef ülkemizde emniyet kemeri takmaya keyfiyet duygusuyla yaklaşılmakta ve zorunlu olduğu farkındalığı yaratılamamaktadır. Bu sebeple kurallara uymayanlara emniyet kemeri takmama cezası verilmektedir. Bu cezalar Trafik Cezası Kanunu’na göre düzenlenmekle birlikte hem ceza puanı hem de para cezası şeklinde uygulanmaktadır.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır?

Emniyet kemeri takmama cezası 2018 yılında belirlenen rakamlara göre 108 TL para cezası ve sürücüye 15 ceza puanı uygulanması şeklindedir. Ancak bu emniyet kemeri kullanmamak sonucunda yaralanma veya ölümle sonuçlanan durumlar meydana gelmişse ceza daha da artmakta, TCK’nın taksirle adam yaralama ya da taksirle adam öldürme suçundan ceza alınması da söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle kazalarda ölüm ve yaralanmaları % 40-50 oranında azalttığı bilinen emniyet kemerinin kesinlikle kullanılması hayati öneme sahiptir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nasıl Ödenir?

Emniyet kemeri takmama cezası 2 şekilde verilmektedir. Bunlardan birisi trafik kontrolleri sırasında emniyet kemerinin bulunmadığını gören polisler tarafından anında tutanakla yapılmaktadır. İkincisi ise yol kameraları tarafından tespit edilerek verilen cezadır. İkinci durumda ceza adresinize tebliğ edilmektedir. Her iki şekilde de tebliğ tarihinden itibaren cezaların belirli bir sürede ödenmesi gerekmektedir. Birinci durumda tebliğ tarihi olarak trafik polisinin ceza tutanağını elinize verdiği gün tebliğ tarihi kabul edilmektedir. Tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde cezanın ödenmesi durumunda indirim uygulanmakta ve ceza 81 TL’ye düşmektedir. Ceza puanında herhangi bir indirim söz konusu olmayıp, sürücünün 100 ceza puanı sınırını doldurması durumunda ehliyetine el konulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)