Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:43

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Trafik kurallarından bir tanesi de sürücüler seyir halindeyken emniyet kemeri takma zorunluluğudur. Ancak maalesef ülkemizde emniyet kemeri takmaya keyfiyet duygusuyla yaklaşılmakta ve zorunlu olduğu farkındalığı yaratılamamaktadır. Bu sebeple kurallara uymayanlara emniyet kemeri takmama cezası verilmektedir. Bu cezalar Trafik Cezası Kanunu’na göre düzenlenmekle birlikte hem ceza puanı hem de para cezası şeklinde uygulanmaktadır.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Ne Kadardır?

Emniyet kemeri takmama cezası 2018 yılında belirlenen rakamlara göre 108 TL para cezası ve sürücüye 15 ceza puanı uygulanması şeklindedir. Ancak bu emniyet kemeri kullanmamak sonucunda yaralanma veya ölümle sonuçlanan durumlar meydana gelmişse ceza daha da artmakta, TCK’nın taksirle adam yaralama ya da taksirle adam öldürme suçundan ceza alınması da söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle kazalarda ölüm ve yaralanmaları % 40-50 oranında azalttığı bilinen emniyet kemerinin kesinlikle kullanılması hayati öneme sahiptir.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası Nasıl Ödenir?

Emniyet kemeri takmama cezası 2 şekilde verilmektedir. Bunlardan birisi trafik kontrolleri sırasında emniyet kemerinin bulunmadığını gören polisler tarafından anında tutanakla yapılmaktadır. İkincisi ise yol kameraları tarafından tespit edilerek verilen cezadır. İkinci durumda ceza adresinize tebliğ edilmektedir. Her iki şekilde de tebliğ tarihinden itibaren cezaların belirli bir sürede ödenmesi gerekmektedir. Birinci durumda tebliğ tarihi olarak trafik polisinin ceza tutanağını elinize verdiği gün tebliğ tarihi kabul edilmektedir. Tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde cezanın ödenmesi durumunda indirim uygulanmakta ve ceza 81 TL’ye düşmektedir. Ceza puanında herhangi bir indirim söz konusu olmayıp, sürücünün 100 ceza puanı sınırını doldurması durumunda ehliyetine el konulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)