Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:10

Trafik, belli bir kurallar çerçevesinde işleyen yayaların ve araçların oluşturduğu bir sistemdir. Bu sistemin doğru ve sorunsuz bir şekilde işlemesi için belirlenen kurallara uyulması gerekmektedir. Ülkemizde ve dünyada trafik kuralları sürekli olarak güncellenmekte ve yeni kurallar eklenmektedir. Yeni kurallar eklenmesindeki en büyük sebep insanları mağdur eden yeni sorunların ortaya çıkmasıdır. Bu sorunların ortadan kaldırılması için hem kurallar koyulmakta hem de bu kurallara uymayan sürücülere ve yayalara belli bir miktar ceza kesilmektedir. Bu cezaların miktarı ve niteliği hataların tehlikesine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle araçların trafiğe çıkamayacak kadar eski ya da sorunlu olması tehlikeli sonuçlara sebep olabilmektedir.

Her aracın aynı insanlarda olduğu gibi bir ömrü vardır. Ömrünü tamamlayan araçların tespit edilebilmesi için çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kriterlerin değerlendirilmesi durumunda araç hurdaya çıkarılabilir. Hurda araçların trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Trafik polisleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda trafikte kullanılan aracın hurda olduğu tespit edilirse sürücülere ceza kesilmektedir. Kesilen cezanın miktarı, araç can ya da mal kaybına sebep olduysa ciddi oranda artmaktadır. Hiçbir can veya mal kaybına sebep olmayan hurda araçların trafikte tespit edilmesi durumunda sürücülere 2.498 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Eğer kesilen ceza sürücü tarafından 15 gün içerisinde ödenirse belirlenen miktarda %25 indirime gidilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)