Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:10

Trafik, belli bir kurallar çerçevesinde işleyen yayaların ve araçların oluşturduğu bir sistemdir. Bu sistemin doğru ve sorunsuz bir şekilde işlemesi için belirlenen kurallara uyulması gerekmektedir. Ülkemizde ve dünyada trafik kuralları sürekli olarak güncellenmekte ve yeni kurallar eklenmektedir. Yeni kurallar eklenmesindeki en büyük sebep insanları mağdur eden yeni sorunların ortaya çıkmasıdır. Bu sorunların ortadan kaldırılması için hem kurallar koyulmakta hem de bu kurallara uymayan sürücülere ve yayalara belli bir miktar ceza kesilmektedir. Bu cezaların miktarı ve niteliği hataların tehlikesine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle araçların trafiğe çıkamayacak kadar eski ya da sorunlu olması tehlikeli sonuçlara sebep olabilmektedir.

Her aracın aynı insanlarda olduğu gibi bir ömrü vardır. Ömrünü tamamlayan araçların tespit edilebilmesi için çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kriterlerin değerlendirilmesi durumunda araç hurdaya çıkarılabilir. Hurda araçların trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Trafik polisleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda trafikte kullanılan aracın hurda olduğu tespit edilirse sürücülere ceza kesilmektedir. Kesilen cezanın miktarı, araç can ya da mal kaybına sebep olduysa ciddi oranda artmaktadır. Hiçbir can veya mal kaybına sebep olmayan hurda araçların trafikte tespit edilmesi durumunda sürücülere 2.498 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Eğer kesilen ceza sürücü tarafından 15 gün içerisinde ödenirse belirlenen miktarda %25 indirime gidilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)