Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara 2019’da Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

Trafik kuralları kapsamında yer alan zorunlulukların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu zorunlulukların artmasını etkileyen en büyük faktör, sürücülerin yeni ortaya çıkan tehlikeli alışkanlıklarının kontrol edilmesidir. Bu tehlikeli alışkanlıklardan biri olan spin ve drift yapmak yakın tarihte ortaya çıkmıştır. Bu tehlikeli hareketleri yapmak için araçların modifiye edilmesinin kolaylaşması ve gerekli tekniklerin kolaylıkla öğrenilebilmesi, trafikte bulunan diğer araçların ve yayaların can ve mal güvenliğini tehlike altına sokmaktadır. Bu tür tehlikeli hareketlerin sürücülerin ve yolcularının da can ve mal kaybına sebep olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak geçtiğimiz yıllarda getirilen bir kanun düzenlemesiyle trafikte spin ve drift yapmak yasaklanmıştır.

Spin atmanın ve drift yapmanın cezai işlemlere tabi tutulmasının kanunlaştırılmasından bu yana trafikte bu tehlikeli hareketleri yapan sürücülerin sayısı azalmıştır. Ancak halen daha kendisinin ve başkalarının can ve mal güvenliğini hiçe sayarak bu hareketleri yapmaya devam eden kişilere ciddi cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. İlk defa spin atarak ya da drift yaparak trafik memurlarına yakalanan sürücülere 6.200 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Bu cezaya ek olarak sürücülerin ehliyetine atmış gün boyunca el konulmaktadır. Ayrıca sürücünün kullandığı araç da atmış gün süreyle trafikten men edilmektedir. Buna ek olarak sürücü yirmi ceza puanı almaktadır. Sürücü beş yıl içinde aynı suçtan tekrar ceza aldıysa ehliyeti iptal edilmektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)