Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara 2019’da Trafik Cezaları Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

Trafik kuralları kapsamında yer alan zorunlulukların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu zorunlulukların artmasını etkileyen en büyük faktör, sürücülerin yeni ortaya çıkan tehlikeli alışkanlıklarının kontrol edilmesidir. Bu tehlikeli alışkanlıklardan biri olan spin ve drift yapmak yakın tarihte ortaya çıkmıştır. Bu tehlikeli hareketleri yapmak için araçların modifiye edilmesinin kolaylaşması ve gerekli tekniklerin kolaylıkla öğrenilebilmesi, trafikte bulunan diğer araçların ve yayaların can ve mal güvenliğini tehlike altına sokmaktadır. Bu tür tehlikeli hareketlerin sürücülerin ve yolcularının da can ve mal kaybına sebep olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak geçtiğimiz yıllarda getirilen bir kanun düzenlemesiyle trafikte spin ve drift yapmak yasaklanmıştır.

Spin atmanın ve drift yapmanın cezai işlemlere tabi tutulmasının kanunlaştırılmasından bu yana trafikte bu tehlikeli hareketleri yapan sürücülerin sayısı azalmıştır. Ancak halen daha kendisinin ve başkalarının can ve mal güvenliğini hiçe sayarak bu hareketleri yapmaya devam eden kişilere ciddi cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. İlk defa spin atarak ya da drift yaparak trafik memurlarına yakalanan sürücülere 6.200 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Bu cezaya ek olarak sürücülerin ehliyetine atmış gün boyunca el konulmaktadır. Ayrıca sürücünün kullandığı araç da atmış gün süreyle trafikten men edilmektedir. Buna ek olarak sürücü yirmi ceza puanı almaktadır. Sürücü beş yıl içinde aynı suçtan tekrar ceza aldıysa ehliyeti iptal edilmektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)