Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:10

Trafik kuralları sürücülerin ve yayaların can ve mal kaybı yaşama ihtimalini minimuma indirilmektedir. Bu ihtimalin minimuma indirilmesinde yayaların ve sürücülerin payı büyüktür. Çünkü belirlenen kurallara uyulmadığı taktirde kazaların ve çeşitli kayıpların yaşanma ihtimali yükselmektedir. Kişilerin trafik kurallarına uymasını teşvik etmek için kamu spotları ve eğitimler verilse de kurallara uymayan insanlar olabilmektedir. Bu insanların da kurallara uyabilmesi için caydırıcı etmenler olması gerekmektedir. Bu caydırıcı etmenler trafik kanunu kapsamında belirlenen cezalardan meydana gelmektedir. Cezaların doğru bir şekilde uygulanabilmesi için mobese kameraları, trafik polisleri ve dronelardan yardım alınmaktadır. Mobese kameraları trafik polislerinin yetersiz kaldığı durumlarda devreye girmekte ve ihlallerin belirlenmesinde büyük başarı yakalanmasını sağlamaktadır. Özellikle iki şeritten oluşan yollarda trafik polislerinin kontrol etme olasılığı düştüğü için mobeselerden yardım alınmaktadır.

İki şeritten oluşan yollarda araçlar, bir şeritten farklı yöne, diğer şeritten ise onun ters istikametine doğru gitmek zorundadır. Bu düzenlemeye bağlı olarak bir aracın ters şeride girmeyi kesinlikte yasaktır. Çünkü bu durum hem araç sürücülerinin hem de karşıdan gelen araçta bulunan kişilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Ters şeritten gittiği tespit edilen araçların sürücülerine 1.240 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Bu cezanın 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 ceza indirimine gidilmekte ve sürücü belirlenen miktarın dörtte üçünü ödemektedir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)