Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:23

Trafik kuralları hem yayaların hem de trafikteki sürücülerin can ve mal kaybını engellemek için uyulması gereken zorunluluklardır. Bu kurallara uyulmadığı taktirde sürücüler başka sürücülere ya da yayalara ciddi zararlar verebilir. Trafikteki yaşanması mümkün olan kazaların sebepleri genellikle sürücülerden kaynaklanan hatalardır. Bu hataların yapılmasına sebep olan çeşitli etmenler bulunmaktadır. Bu etmenlerin kaza riskini artırma miktarına göre sürücülere ceza kesilmektedir. Eğer sürücü kendini algı ve düşünce yeteneğini büyük ölçüde kaybedecek davranışlarda bulunduysa verilen cezanın miktarı büyük olmaktadır. Bu davranışlardan ciddi cezai işleme maruz kalanlarına örnek olarak uyuşturucu kullanmak verilebilir.

Uyuşturucu kullanmak hem trafikte hem de günlük hayatta kesin olarak yasaklanmış bir eylemdir. Bu eylemin trafikte gerçekleştirilmesi durumunda sürücülerin mal ve can kayıplarına sebep olması kaçınılmazdır. Bu yüzden trafik kanunu gereğince uyuşturucu kullanarak trafiğe çıkan sürücülere 6.395 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Bu kesilen cezanın mümkün olan en kısa sürede ödenmesi gerekmektedir. Verilen para cezasına ek olarak uyuşturucu kullanan sürücülerin ehliyeti 5 yıl elinden alınmaktadır. Dolayısıyla bu sürücüler trafikten 5 yıl boyunca men edilmektedir. Ehliyetin alınması ve para cezasının üzerine yakalanan sürücüler hakkında adli işlem başlatılabilmektedir. Bu adli işlemler sonucunda hakimin kararına bağlı olarak uyuşturucu kullanmış bir şekilde araba süren kişilere hapis cezası dahi verilebilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)