Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:23

Trafik kuralları hem yayaların hem de trafikteki sürücülerin can ve mal kaybını engellemek için uyulması gereken zorunluluklardır. Bu kurallara uyulmadığı taktirde sürücüler başka sürücülere ya da yayalara ciddi zararlar verebilir. Trafikteki yaşanması mümkün olan kazaların sebepleri genellikle sürücülerden kaynaklanan hatalardır. Bu hataların yapılmasına sebep olan çeşitli etmenler bulunmaktadır. Bu etmenlerin kaza riskini artırma miktarına göre sürücülere ceza kesilmektedir. Eğer sürücü kendini algı ve düşünce yeteneğini büyük ölçüde kaybedecek davranışlarda bulunduysa verilen cezanın miktarı büyük olmaktadır. Bu davranışlardan ciddi cezai işleme maruz kalanlarına örnek olarak uyuşturucu kullanmak verilebilir.

Uyuşturucu kullanmak hem trafikte hem de günlük hayatta kesin olarak yasaklanmış bir eylemdir. Bu eylemin trafikte gerçekleştirilmesi durumunda sürücülerin mal ve can kayıplarına sebep olması kaçınılmazdır. Bu yüzden trafik kanunu gereğince uyuşturucu kullanarak trafiğe çıkan sürücülere 6.395 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Bu kesilen cezanın mümkün olan en kısa sürede ödenmesi gerekmektedir. Verilen para cezasına ek olarak uyuşturucu kullanan sürücülerin ehliyeti 5 yıl elinden alınmaktadır. Dolayısıyla bu sürücüler trafikten 5 yıl boyunca men edilmektedir. Ehliyetin alınması ve para cezasının üzerine yakalanan sürücüler hakkında adli işlem başlatılabilmektedir. Bu adli işlemler sonucunda hakimin kararına bağlı olarak uyuşturucu kullanmış bir şekilde araba süren kişilere hapis cezası dahi verilebilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)