Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:45

Trafikte bulunan her aracın belli aralıklarla muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Araç muayeneleri test edilen araç hakkında hem sürücünün bilgi sahibi olmasını sağlamakta hem de trafikte meydana gelebilecek sorunların tespit edilmesine yardımcı olmaktadır. Trafik kanunu gereğince araçların muayenelerinin belirlenmiş aralıklarla yapılması zorunludur. Bu zorunluluklar aracın türüne göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse belli bir kuruma ya da kuruluşa bağlı olan resmi araçların veya ona bağlı olan römorkların iki yılda bir muayenelerinin yapılması gerekmektedir. Şahsi araçlar ise sıfır kilometre ise 3 yılda bir muayenesinin yapılması uygundur. Ancak araç ikinci el ise bu süre 2 yıla düşmektedir.

Araç muayenesi sonucunda hem sürücünün hem de trafik polislerinin bilgi sahibi olması için bir rapor verilmektedir. Bu rapor kapsamında aracın güvenli olup olmadığı hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Eğer belirlenen tarihler aralığında aracın muayenesinin yapılmadığı tespit edilirse araç sürücülerine ceza kesilmektedir. 2019 yılında güncellenen ceza miktarlarına göre muayenesi olmayan araçla trafiğe çıkan sürücülere 291 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Eğer sürücü cezayı iki hafta içinde ödemek için başvurursa bu miktarda %25 indirime gidilmektedir. Verilen cezanın yanı sıra sürücüye 10 ceza puanı verilmektedir. Ancak bu durum ilk defa muayenesiz trafiğe çıktığı tespit edilen sürücüler için geçerlidir. Aynı araç ikinci defa muayenesiz yakalandığı taktirde trafikten men edilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)