Abart Egzoz Takanların Cezası 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:30

Araba tutkunları araçlarını modifiye etmek ve daha havalı görünmelerini sağlamak için çeşitli teknikler uygulamaktadır. Bu teknikler doğrultusunda kişiler sahip oldukları araçların görünüşlerini, ekipmanlarını değiştirerek daha hoş görünmesini sağlamaktadır. Ancak bu değişiklikler sadece görünüşü ve hızı değiştirmekle kalmadığında çevreye rahatsızlık verebiliyor. Ülkemizde artan modifiyeli araç sayısına bağlı olarak trafikte tehlikeli anlar yaşanabiliyor. Bunun dışında modifiyeli araçlarda yer alan bazı eklentilerin araçtan çıkan sesi artırıcı özellikte olduğu da biliniyor. Abart egzoz olarak bilinen bu eklentiler, araç sahiplerine göre arabalarının daha havalı ve çekici olmasını sağlıyor. Ancak trafikteki diğer araçlara ve yayalara göre durumun böyle olmadığı biliniyor. İki bin on yedi yılının mayıs ayında yapılan düzenlemeyle birlikte abart egzoz kullanımının önüne geçilmesi için trafik cezası uygulaması başlatıldı. Bu uygulamaya göre abart egzoz kullanarak çevrenin huzurunu kaçırdığı tespit edilen araçlara 1.240 Türk Lirası trafik cezası kesiliyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır uygulamada olan bu cezaya bağlı olarak büyük şehirlerdeki abart egzoz kullanımının azaldığı tespit edildi. Kullanımın yoğun olduğu ilçelerdeki çevirmelerin arttırılmasıyla birlikte abart egzoz kullanan sürücülere yazılan cezasının sayısı oldukça arttı. Ceza kesilen sürücülerin 1.240 Türk Lirası olan ceza miktarını ilk iki hafta içinde ödemeleri durumunda %25 indirime gidiliyor ve sürücülerden belirlenen miktarın sadece dörtte üçü alınıyor.

İki bin on yedi yılının mayıs ayında yapılan düzenlemeyle birlikte abart egzoz kullanımının önüne geçilmesi için trafik cezası uygulaması başlatıldı. Bu uygulamaya göre abart egzoz kullanarak çevrenin huzurunu kaçırdığı tespit edilen araçlara 1.240 Türk Lirası trafik cezası kesiliyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır uygulamada olan bu cezaya bağlı olarak büyük şehirlerdeki abart egzoz kullanımının azaldığı tespit edildi. Kullanımın yoğun olduğu ilçelerdeki çevirmelerin arttırılmasıyla birlikte abart egzoz kullanan sürücülere yazılan cezasının sayısı oldukça arttı. Ceza kesilen sürücülerin 1.240 Türk Lirası olan ceza miktarını ilk iki hafta içinde ödemeleri durumunda %25 indirime gidiliyor ve sürücülerden belirlenen miktarın sadece dörtte üçü alınıyor.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)