Abart Egzoz Takanların Cezası 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:30

Araba tutkunları araçlarını modifiye etmek ve daha havalı görünmelerini sağlamak için çeşitli teknikler uygulamaktadır. Bu teknikler doğrultusunda kişiler sahip oldukları araçların görünüşlerini, ekipmanlarını değiştirerek daha hoş görünmesini sağlamaktadır. Ancak bu değişiklikler sadece görünüşü ve hızı değiştirmekle kalmadığında çevreye rahatsızlık verebiliyor. Ülkemizde artan modifiyeli araç sayısına bağlı olarak trafikte tehlikeli anlar yaşanabiliyor. Bunun dışında modifiyeli araçlarda yer alan bazı eklentilerin araçtan çıkan sesi artırıcı özellikte olduğu da biliniyor. Abart egzoz olarak bilinen bu eklentiler, araç sahiplerine göre arabalarının daha havalı ve çekici olmasını sağlıyor. Ancak trafikteki diğer araçlara ve yayalara göre durumun böyle olmadığı biliniyor. İki bin on yedi yılının mayıs ayında yapılan düzenlemeyle birlikte abart egzoz kullanımının önüne geçilmesi için trafik cezası uygulaması başlatıldı. Bu uygulamaya göre abart egzoz kullanarak çevrenin huzurunu kaçırdığı tespit edilen araçlara 1.240 Türk Lirası trafik cezası kesiliyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır uygulamada olan bu cezaya bağlı olarak büyük şehirlerdeki abart egzoz kullanımının azaldığı tespit edildi. Kullanımın yoğun olduğu ilçelerdeki çevirmelerin arttırılmasıyla birlikte abart egzoz kullanan sürücülere yazılan cezasının sayısı oldukça arttı. Ceza kesilen sürücülerin 1.240 Türk Lirası olan ceza miktarını ilk iki hafta içinde ödemeleri durumunda %25 indirime gidiliyor ve sürücülerden belirlenen miktarın sadece dörtte üçü alınıyor.

İki bin on yedi yılının mayıs ayında yapılan düzenlemeyle birlikte abart egzoz kullanımının önüne geçilmesi için trafik cezası uygulaması başlatıldı. Bu uygulamaya göre abart egzoz kullanarak çevrenin huzurunu kaçırdığı tespit edilen araçlara 1.240 Türk Lirası trafik cezası kesiliyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır uygulamada olan bu cezaya bağlı olarak büyük şehirlerdeki abart egzoz kullanımının azaldığı tespit edildi. Kullanımın yoğun olduğu ilçelerdeki çevirmelerin arttırılmasıyla birlikte abart egzoz kullanan sürücülere yazılan cezasının sayısı oldukça arttı. Ceza kesilen sürücülerin 1.240 Türk Lirası olan ceza miktarını ilk iki hafta içinde ödemeleri durumunda %25 indirime gidiliyor ve sürücülerden belirlenen miktarın sadece dörtte üçü alınıyor.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)