Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 09:45

Araç sürücülerinin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde trafiğe çıkabilmeleri için dikkat etmeleri gereken pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Özellikle araçların bakımlarının periyodik olarak yapılması meydana gelebilecek teknik sorunların engellenmesine yardımcı olmaktadır. Öyle ki araçların muayenelerinin ve bakımlarının yapılması kanunlaştırılmıştır. Kanunda yapılan son değişiklikler sonucunda belli bir kuruluşa bağlı olan araçların ve römorkların muayenelerinin iki yılda bir yapılması gerekmektedir. Eğer araçlar sıfır değilse en son muayene tarihinin belirlemesi gerekmektedir. Üç ya da iki tekerlekli araçların muayenelerinin ise 2 yılda bir yapılması gerekmektedir. Eğer araçlar sıfır kilometre ise muayenelerin 3 yılda yapılması uygundur.

Muayene sonucunda araçlar ile ilgili teknik raporlar verilmektedir. Bu raporlar sonucunda aracın hangi aksamlarında sorun olduğuyla alakalı bilgiler sürücüye aktarılmaktadır. Belirlenen sorunların aracın kullanımını olumsuz etkilediği tespit edildiği taktirde raporlar emniyetsiz olarak nitelendirilmekte ve emniyetsiz rapora sahip araçların trafiğe çıkması tehlikeli görülmektedir. Kanun kapsamında muayene sonucunda emniyetsiz raporu alan araçların bakımının yapılması zorunludur. Sorunların giderilmemesi durumunda ve sürücülerin emniyetsiz rapora sahip araçla trafiğe çıkması durumunda cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Son kanun düzenlemesine göre emniyetsiz rapora sahip araçlarla trafiğe çıkan sürücülere 604 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Cezanın yazıldıktan sonra ilk iki hafta içinde ödenmesi durumunda %25 indirim yapılmaktadır. Bu cezanın üzerine sürücülere 10 ceza puanı verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)