Emniyet Kemeri Takmayanlara Kesilen Ceza 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 15:30

Araba kullanan kişilerin ve arabada bulunan yolcuların trafikte emniyet kemeri takması zorunludur. Bu zorunluluk hem yolcuların hem de şoförlerin herhangi bir kaza anında zarar görme ihtimallerini minimuma indirmektedir. Ancak bazı yolcular ve şoförler bu kuralı hiçe sayarak kendilerinin ve başkalarının hayatını tehlikeye atmaktadır. Emniyet kemeri takmanın zorunlu olması kanunlaştırıldığı halde pek çok insan bu kanuna uymamaktadır. Kanunlaşan bu kuralın yerine getirilmemesi halinde hem araç sürücülerine ceza puanı yazılmakta hem de belli bir miktar ceza ödemeleri gerekmektedir. Bu cezaların emniyet kemeri takmayan sürücüleri ve yolcuları kurallara uymaya teşvik ettiği düşünülmektedir.

Kanunda bulunan trafik cezası bölümünün 78. maddesinde emniyet kemeri takmayan kişilerin hangi cezalara tabi tutulacağı belirlenmiştir. Bu kanundan elde edilen bilgilere göre emniyet kemeri takmayan ya da araçta emniyet kemeri takmayan kişileri taşıyan sürücülere 134 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Bu cezanın yazıldıktan sonraki ilk iki haftada ödenmesi durumunda erken ödeme indirimden yararlanmaları mümkündür. Erken ödeme söz konusu olduğunda sürücüler cezanın dörtte üçünü ödemekle yükümlüdür. Çevirme sırasında yazılan cezalarda sürücüler makbuzlarını hemen elde edebilmektedir. Ancak trafik kameralarıyla yazılan cezalarda böyle bir durum söz konusu değildir. Emniyet kemerinin takılmamasına bağlı olarak yazılan trafik cezalarında sürücülere 15 ceza puanı verilmektedir. Bu ceza puanının 100’e ulaşması durumunda sürücünün ehliyetine belli bir süre el koyulmaktadır.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)