BEDAŞ Kaçak Elektrik Kullanma Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 00:21

BEDAŞ Kaçak Elektrik Kullanma Cezası

Uzun adı Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş olan BEDAŞ, yaklaşık İstanbul Avrupa yakasında 4 milyon 500 aboneye hizmet vermektedir. Kaçak kayıp kullanım bedeli oranı % 9,89 olan BEDAŞ kaçak elektrik kullanma cezası konusunda sıkı takip ve tetkikler yapmaktadır. Bu nedenle denetimleri sıklaştırmakta, kaçak elektrik kullananları tespit etmesi durumunda ciddi cezai yaptırımlar uygulamaktadır.

Kaçak Elektrik Kullanma Cezası Nedir?

Kaçak elektrik kullanma kanunda karşılıksız yararlanma suçu olarak nitelendirilmekte ve hapis cezasıyla cezalandırılmaktadır. Ancak elektrik şirketleri sahte abonelik, abonelik almadan kablo çekerek kullanma, mühürlü saati açarak elektrik kullanma, başka birine kendi aboneliğinden elektrik verme şeklinde yapılan kaçakçılığa önce ihbarname verilmekte ve durumun düzeltilmesi istenmektedir. Buna uyulmadığı takdirde elektrik kesilmekte ve açma kapama bedelinin 5 katı kişiye yansıtılmaktadır. Eğer hala kişi suçu işlemeye devam ediyorsa BEDAŞ kaçak elektrik kullanma cezası için dava açmaktadır. Dava açıldıktan sonra verilecek ceza ise 3 yıla kadar hapis cezası yanında kaçak kullanılan enerji tüketiminin zamlı tarifeye göre hesaplanarak tahsil edilmesidir. Genellikle küçük şehirlerde yaptırımlar daha ağırdan alınmakla birlikte BEDAŞ bu konuda oldukça ciddi şekilde hareket etmektedir.

BEDAŞ Kaçak Elektrik Kullanma Cezası için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. Gökhan  yorumladı. 17:16 - 07 / 02 / 2019:

    Bizim binamizda Superonline fiber internet kutusu bizim asansör elektriği kaçak baglandinini tespit ettik napmamiz lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir