Yere Tükürenler Ceza Ödüyor

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 16:18

Çevreyi temiz tutmak için koyulan kurallar genellikle insanların da sağlığına olumlu yönde etki etmektedir. Koyulan bu kuralların niteliği bulunulan ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Çünkü bazı ülkelerde koyulan kurallar diğer ülkelerde yetersiz kalmakta ve çevre sorunları yeterince çözülememektedir. Devletin koyduğu bu kurallara bağlı olarak hareket eden toplumlarda, genellikle insanlar daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşamaktadır. Ülkemizde de çevrenin temiz tutulabilmesi ve insanların sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için koyulan çeşitli kurallar vardır. Yasalara göre ülkemizde insanların trafikte ya da yolda giderken yere çöp atması ve dökmesi yasaklanmıştır. Bu yasaya aykırı hareket eden kişilere cezai işlem uygulanmaktadır. Ülkemizde bu tarz kurallar uygulansa da Fransa gibi bazı ülkelerde çevre kuralları adı altında garip ve komik yasalar yürürlüğe girebilmektedir.

Türkiye koyduğu ilginç kurallarla ve yasaklarla sık sık gündeme gelen ülkelerden birisidir. Geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe giren yasaklardan birisi ise yere tükürmektir. Yasaya göre genç yaşlı fark etmeden her vatandaşın yere tükürmesi yasaktır. Bu yasak ortak alana sahip binaları da kapsamaktadır. Kuralın koyulma sebebi ilk olarak domuz gribinin yayılmasını önlemek olsa da çevrenin daha iyi görünebilmesini sağlamak için salgının bitmesinden sonra da kural yürürlükte kalmıştır. Yasaya göre emniyet güçleri tarafından yere tükürdüğü tespit edilen insanlara küçük bir miktarda para cezası yazılmaktadır.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)