İnternet Kafeye Girmeme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:56

Türk Ceza Kanunu’nun 50. Maddesinde kısa süreli hapis cezalarına seçenek yaptırımlar düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemenin 1. Fıkrasının d bendinde Kısa süreli hapis cezası, suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre; Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya çevrilebileceği düzenlenmiştir. Belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanma hususu İnternet kafeye girmeme cezasına ilişkin olarak da pek çok karar karşımıza gerek basın gerekse başka kanallardan karşımıza örnek olarak çıkmaktadır.

Bunlara ilişkin bir örnek Babasının arabasını alıp kaza yapan ve bu sırada polise yanlış ifade verdiği gerekçesiyle hakkında Çocuk Koruma Kanunu kapsamında dava açılan M.E. A’ya ilişkindir. Yargılama sonucunda çocuğa 5 yıl boyunca internet kafeye girmeme cezası verilmiştir.

Bir diğeri de Manisa Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davaya ilişkindir. Söz konusu olaya göre internet kafede çıkan kavgaya karışan ve karşılarındaki 2 genci yaralayan gençler şikâyet üzerine görülen yargılama neticesinde gençlere 6 ay süreyle internet kafeye girmeme cezası verilmiştir.

Rize’de haklarında mala zarar verme, konut dokunulmazlığını iptal, hırsızlık suçlarından yargılama faaliyeti yürütülen 3 şahıs hakkında verilen hapis cezaları,  suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre; Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya çevrilebileceği düzenlemesi gereğince denetimli serbestlik kanunu’nun ilgili hükümlerinin de uygulanmasıyla seçenek yaptırımlara çevrilmiştir. Böylece sanıklar hakkında 1 yıl 6 ay süreyle internet kafeye ve oyun salonlarına gitmeme hükmü tesis edilmiştir.

Sakarya’da ise komşuları tarafından yüksek sesle çevreyi rahatsız etmeleri gereğince uyarılan genç kızların komşularına hakaret ettiği gerekçesiyle yürütülen yargılama faaliyeti sonucunda kendilerine internet kafeye girmeme cezası verildiği görülmüştür.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)