İnternet Kafeye Girmeme Cezası

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:56

Türk Ceza Kanunu’nun 50. Maddesinde kısa süreli hapis cezalarına seçenek yaptırımlar düzenlenmiştir. Söz konusu düzenlemenin 1. Fıkrasının d bendinde Kısa süreli hapis cezası, suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre; Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya çevrilebileceği düzenlenmiştir. Belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanma hususu İnternet kafeye girmeme cezasına ilişkin olarak da pek çok karar karşımıza gerek basın gerekse başka kanallardan karşımıza örnek olarak çıkmaktadır.

Bunlara ilişkin bir örnek Babasının arabasını alıp kaza yapan ve bu sırada polise yanlış ifade verdiği gerekçesiyle hakkında Çocuk Koruma Kanunu kapsamında dava açılan M.E. A’ya ilişkindir. Yargılama sonucunda çocuğa 5 yıl boyunca internet kafeye girmeme cezası verilmiştir.

Bir diğeri de Manisa Sulh Ceza Mahkemesinde görülen davaya ilişkindir. Söz konusu olaya göre internet kafede çıkan kavgaya karışan ve karşılarındaki 2 genci yaralayan gençler şikâyet üzerine görülen yargılama neticesinde gençlere 6 ay süreyle internet kafeye girmeme cezası verilmiştir.

Rize’de haklarında mala zarar verme, konut dokunulmazlığını iptal, hırsızlık suçlarından yargılama faaliyeti yürütülen 3 şahıs hakkında verilen hapis cezaları,  suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre; Mahkûm olunan cezanın yarısından bir katına kadar süreyle, belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklanmaya çevrilebileceği düzenlemesi gereğince denetimli serbestlik kanunu’nun ilgili hükümlerinin de uygulanmasıyla seçenek yaptırımlara çevrilmiştir. Böylece sanıklar hakkında 1 yıl 6 ay süreyle internet kafeye ve oyun salonlarına gitmeme hükmü tesis edilmiştir.

Sakarya’da ise komşuları tarafından yüksek sesle çevreyi rahatsız etmeleri gereğince uyarılan genç kızların komşularına hakaret ettiği gerekçesiyle yürütülen yargılama faaliyeti sonucunda kendilerine internet kafeye girmeme cezası verildiği görülmüştür.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

019 Yılında Standart Dışı Plaka Kullananların Cezası Ne Kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza ne kadar (1) 2019 yılında Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye cezası (1) 2019 Yılında Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası ne kadar (1) arabada sigara içmenin cezası 2019 (1) araçta olması gerekli cezaları (1) araçta sigara içme cezası (1) araçta sigara içme cezası 2019 (1) araçta sigara içmenin cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar 2019 (1) Azami Yükü Aşmanın Cezası Ne Kadar? (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza (1) Kırmızı Işıkta Geçen Sürücüye ceza 2019 (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası (1) Park Yasağını İhlal Etmenin Cezası 2019 (1) Plakasız Kullananların Cezası (1) sahte plaka cezası (1) sahte plaka cezası 2019 (1) sahte plaka kullanmanın cezası (1) sahte plaka takmanın cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası 2019 (1) Standart Dışı Plaka Kullanma cezası ne kadar oldu? (1) takaograf cezaları (1) takograf - taksimetre bozuk (1) Takograf Bulundurmama Cezası (1) Takograf Bulundurmama Cezası 2019 (1) Takograf Kullanmama Cezası (1) Takograf Kullanmama Cezası 2019 (1) taksimetre (1) taksimetre açmama cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası (1) Tescilli Aracı Plakasız Kullananların Cezası 2019 (1) trafik kanunu 31.madde (1) trafikte yayaya yol vermeme cezası 2019 (1) yaya geçidinde yayaya yol vermeme cezası (1) yaya geçidinde yayaya yol vermemenin cezası (1) yayalara yol vermeme cezası (1) yayalara yol vermeme cezası 2019 (1) yayalara yol vermemenin cezası (1)