2019 Yılında SRC Belgesi Olmayan Araç Sahiplerinin Cezası Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:00

SRC belgesi sadece araç sürücülerinin değil aynı zamanda araç sahiplerinin de sorumluluğundadır. SRC belgesi olmayan sürücülere ceza verildiği gibi araç sahiplerine de ceza verilir. 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanununun 26/L1 maddesine göre, 2019 yılında, yetki belgesi ya da araç sahibine, SRC belgesi olmadan araç trafiğe çıkarıldığı için 715 TL para cezası uygulanmaktadır.

Bu cezanın yanı sıra; K2 ve D3 türü yetki belgelerinin dışında bir yetki belgesine sahip olan veya kendi adına kayıtlı birden fazla aracı olan araç sahiplerine, hem 26/L1, hem de 26/L2 maddelerinden 283 TL + 715 TL = 1098 TL para cezası uygulanabilir.

Bir diğer ceza ise araç sürücüsünün 66 yaşından büyük olması durumunda ortaya çıkar. Ticari maksatla yük ve yolcu nakli yapan araçları kullanan şoför 66 yaşından gün almış ise şoförlerin SRC belgeleri, otomatik olarak sistemden silinir. Böyle bir durumda SRC’den dolayı ceza yazılmaz; ama yetki belgesi ya da araç sahibine, 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu’nun 26/E2 maddesine göre 715 TL para cezası uygulanır.

SRC yetki belgesi, ticari amaçlı yük ve yolcu nakli için olmazsa olmazdır. 25 Şubat 2003 tarihinden önce alınmış bir ehliyetiniz varsa herhangi bir kursa gitmenize ve sınava girmenize gerek kalmadan SRC belgesi alabilirsiniz. 25 Şubat 2003 tarihinden sonra ehliyet sahibi olanlar ise SRC belgelerini kursa katılarak ve sınavlarını başarı ile geçerek alabilirler.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)