2019 Yılında Seyir Halinde Cep Telefonu İle Konuşma Cezası Ne Kadar Oldu?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:00

Araç kullanırken dikkati dağıtacak herhangi bir eylemde kati surette bulunulmamalıdır. Çağımızın hem nimeti hem de problemi olan teknolojinin getirilerinden olan cep telefonları ve akıllı telefonlar, yaşanılan kazaların artmasına doğrudan katkı sağlamaktalar. Araç kullanırken telefonla konuşmak, mesajlaşmak ve hatta sosyal medyada dolaşmak oldukça yaygınlaşmış olan bir hastalık haline geldi. Cep telefonu ya da benzeri iletişim araçları ile konuşurken meydana gelen kazaların önüne geçebilmek ya da en azından azaltabilmek için cep telefonu ile araçta konuşmaya ceza verilmektedir.

2019 yılında, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 73/c sayılı maddesi gereği, seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücülere, 235 TL idari para cezası verilir. Bu madde gereği aldığınız 235 TL’lik idari para cezasını, 15 gün içerisinde, %25 indirimle 176,25 TL olarak ödemeniz mümkün.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 73/c sayılı maddesine göre, bu ihlali gerçekleştiren sürücülerin ehliyetlerine 10 ceza puanı işlenir.

Bu maddede belirtilen cezalara maruz kalmak istemiyorsanız maddenin açıklama kısmında yer alan hususlara dikkat edebilirsiniz. Aracınızı kullanırken cep veya araç telefonunuzu veya bunlara benzeyen diğer iletişim araçlarınızı, bluetooth kulaklık, kablolu kulaklık, araç içi eller serbest uygulaması ve benzeri elektronik araç ve sistemleri kullanarak elinize almadan kullanırsanız bu madde uyarınca herhangi bir cezaya maruz kalmazsınız. Ceza almayacağınız gibi nispeten daha güvenli bir şekilde iletişim kurmuş olursunuz.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler

Abart Egzoz Takanların Cezası (1) Abart Egzoz Takanların Cezası 2019 (1) Abart Egzoz Takanların Cezası ne kadar (1) araba çalmak (1) babamdan gizli araba (1) Bebek Yürüteci Kullananlara Kanada'da Büyük Ceza (1) düğüne gitmeme (1) düğüne gitmeme cezası (1) düğüne gitmemek (1) düğüne gitmemek için bahane (1) düğüne gitmeme mesajları (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası (1) Elektrik Teknisyeni Olmadan Ampul Değiştirme Cezası ne kadar (1) emniyet kemeri takmama cezası (1) emniyet kemeri takmama cezası 2019 (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza (1) Haber Vermeden Reenkarne Olanlara Çin'de Ceza Kesiliyor (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Hurdaya Çıkan Araçla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) hız limiti aşma cezası 2019 (2) hız limitini aşma cezası (2) ilginç cezalar (9) izinsiz araba kaçırmak (1) Kaçak Elektrik (2) Kaçak Elektrik Cezası (2) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza (1) Kolombiya'da Dedikodu Yapanlara Kesilen Ceza ne kadar (1) konut dokunulmazlığı (1) Milan'da Somurtanlara Ceza (1) Milan'da Somurtanlara Kesilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza 2019 (1) Muayenesi Olmayan Araca Verilen Ceza ne kadar (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası (1) Muayene Sonucu Emniyetsiz Raporla Trafiğe Çıkma Cezası ne kadar (1) rüyada düğüne gitmemek (1) sevgilim düğüne gitmeme izin vermiyor (1) Spin ve Drift Tehlikeli Hareket Yapanlara ceza (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası 2019 (1) Ters Yönde Araç Kullanma Cezası ne kadar oldu (1) Ters Şerit Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza 2019 (1) Uyuşturucu Madde Kullanan Sürücülere Kesilen Ceza ne kadar (1) İtalya'da Ses Çıkartan Terlik Giyenlere Ceza Kesiliyor (1)